Mediálna prestrelka nad Muránskou planinou pokračuje
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Tak ako by malo byť samozrejmé, dať v spore priestor na vyjadrenie obom stranám, tak sa to opäť nestalo. Preto posielam vyjadrenie v mene petičného výboru petície „Zastavme netransparentnú zonáciu Národného parku Muránska planina“, hlavne na slová, ktoré k nej uviedol riaditeľ správy Národného parku Muránska planina v Sobotníku.sk 7. júna 2020. Budem postupovať postupne k jednotlivým veciam, ako je to v pôvodnom príspevku. To sú úvodné slová reakcie člena petičného výboru Ing. Igora Viszlaia, vedúceho Lesnej správy Jelšava Odštepného závodu Revúca š. p. LESY SR a predstaviteľa Slovenskej lesníckej komory, adresované portálu Sobotník.sk, ktorý vyjadrenie petičiarov zverejnil v plnom rozsahu.
„Rozprávať o nátlaku pri podpisovaní petície je tvrdenie, ktoré by bolo za hodno aj potvrdiť. Preto budem veľmi rád, ak mi dá pán riaditeľ kontakt aspoň na jedného občana, ktorý mal petíciu podpisovať pod nátlakom. Osobne sa mu ospravedlním a jeho meno vyškrtneme z petičných hárkov. Skôr by som pochopil to, že ľudia nechápu petíciu. No bodaj by aj mohli, keď takmer na dennej báze sú informovaní (či skôr dezinformovaní) cez rôzne médiá, ako je perfektne navrhnutá zonácia národného parku Muránska planina a petičný výbor len hľadá zámienky, ako proces zonácie skomplikovať. Tak teda dajme fakty na pravú mieru:
V petičnom výbore sú naozaj aj lesníci, ktorí ale celý čas deklarujú, že nie ako zamestnanci štátneho podniku, ale ako členovia stavovskej organizácie a tá háji záujmy lesníkov a vlastníkov lesa bez rozdielu vlastníctva. To, že rozumejú právnym vzťahom medzi zákonmi o lesoch a o ochrane prírody ich predurčuje k tomu, že sa môžu odborne k veci vyjadrovať.
Tvrdenie, že „lesníci, ktorí zmenu nechcú a dlhodobo pracujú proti ochrane prírody, resp. chcú jej ochranu podľa vlastných predstáv a pravidiel“ má takú výpovednú hodnotu, ako všetky tvrdenia pána riaditeľa – klamstvo. Nech pán riaditeľ predloží jeden dôkaz o tom, že by lesníci a je jedno či štátni či neštátni, pracovali proti ochrane prírody a dovolím si tvrdiť, že nechcú ani svoje pravidlá. Práve naopak – chceme len, aby sa dodržiavali zákony Slovenskej republiky a medzinárodné záväzky. Ctíme a vážime si ochranu prírody, ktorá je zmysluplná, zákonná a nie podľa úzkej skupinky ľudí. A že „určite by sa dosiahlo viac, keby sme spolu viacej komunikovali…“? To je asi jediné, v čom má pán riaditeľ pravdu. Ale ako vyzerá komunikácia podľa neho: dva a pol roka pracovníci správy národného parku rokovali s vlastníkmi a užívateľmi pozemkov v rámci pôvodného národného parku, dohodli sa pravidlá ďalšej činnosti, docielila sa zhoda v návrhu nových zón. To všetko v rámci projektu pre tri veľkoplošné chránené územia za 3,5 milióna eur a keď bolo všetko dohodnuté, tak to ŠOP hodí do koša a vynaložené peniaze sú fuč.
Bez akejkoľvek komunikácie sa pripraví nový projekt zonácie, ktorý výmeru národného parku zväčšuje (o tom nižšie), o ktorom sa dotknuté strany dozvedia až zo zverejnených dokumentov na web stránkach v rámci začatia konania Okresného úradu Banská Bystrica k schvaľovaniu zonácie. Nuž a asi vlastné predstavy a pravidlá si nastavil sám pán riaditeľ. Nemá totiž v zmysle platného zákona o ochrane prírody a krajiny súhlasy väčšiny neštátnych vlastníkov pozemkov (§50 ods. 7 – Chránené územia alebo ich zóny so štvrtým stupňom ochrany a piatym stupňom ochrany na pozemkoch v neštátnom vlastníctve sa môžu vyhlásiť len so súhlasom vlastníka pozemku…). Ako je potom možné, že sa takýto návrh vôbec dostane do schvaľovacieho procesu? Takže petičný výbor len chce, aby sa dodržiavali nie vlastné pravidlá ŠOP, či pána riaditeľa Národného parku Muránska planina, ale zákon. Ten mal byť dodržaný pri predkladaní dokumentov na rokovanie a nie teraz cez médiá modifikovať zonáciu podľa aktuálnej potreby!,“ píše okrem iného v stanovisku petičného výboru Ing. Igor Viszlai.
Link na celý článok s reakciou petičného výboru:
https://sobotnik.sk/2020/06/stanovisko-peticneho-vyboru-zonacia-muranskej-planiny/