Marteloskopy v lesoch: Inovatívny tréningový nástroj
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Počuli ste už marteloskopoch? Majú predstavovať nový prístup v rozvoji manažérskych zručností pri obhospodarovaní lesov. Ako sa uvádza v publikácii nazvanej Výstupy NLC pre lesnícku prax, vydanú v minulom roku, ide o inovatívne tréningové nástroje, ktoré môžu byť uplatňované pri množstve vzdelávacích zámerov v oblasti lesného hospodárstva, pestovania lesov, ekológie a ochrany prírody.
Hlavným cieľom je získať nový pohľad na štrukturálny stav a vývoj porastov, ich dynamiku a zároveň hodnotenie jednotlivých stromov nielen z hľadiska kvality dreva a ekonomickej hodnoty, ale aj hodnoty ochrany prírody a biodiverzity. Marteloskopové plochy sú využívané pri vizualizácii a ukážke dôsledkov zvolených pestovných zásahov. Mali by ukázať pozitíva hospodárskeho využívania lesov pri zabezpečení ochrany prírody a biodiverzity.
Takéto plochy boli podľa Vladimíra Šebeňa z Národného lesníckeho centra – Lesníckeho výskumného ústavu, autora publikovaných informácií o marteloskopových plochách, založené v mnohých porastoch rôznych typov lesa vo viacerých krajinách Európy. Dve demonštračné plochy sú od minulého roka založené aj na Slovensku – na území obhospodarovanom štátnym podnikom LESY SR, Odštepným závodom Smolenice – v lokalitách Devínska Kobyla a Devín.
„Každá marteloskopová plocha vytvára originálny virtuálny porast, pozostávajúci z individuálne posudzovaných stromov. Práca s programom I+Trainer umožňuje pri tréningovom procese prostredníctvom subjektívneho simulovaného výberu jednotlivých stromov diskusie o výsledkoch výberu. Tréning tak umožňuje nájsť optimálne pestovné opatrenia pre budúci vývoj porastu. Identifikuje sa a okamžite porovná ekonomická a ekologická hodnota na úrovni každého jednotlivého stromu a následne celého sledovaného porastu. Marteloskopy sú multifunkčné vzdelávacie nástroje, ktoré môžu vytvoriť lepšie pochopenie usmerňovaného obhospodarovania lesa odbornou i laickou verejnosťou. Boli vyvinuté didaktické pomôcky pre virtuálny výber stromov pre rôzne zainteresované skupiny nielen z oblasti lesníctva, ale aj ochrany prírody,“ uvádza okrem iného V. Šebeň v zaujímavom príspevku.
Prvý krok, teda trvalo stabilizované a označené marteloskopové plochy na dvoch lokalitách, bol na Slovensku už zrealizovaný. Nasledovať by mali terénne exkurzie, tréningy a školenia, v prvom rade pracovníkov v lesnom hospodárstve. Organizáciu takýchto podujatí by mal podľa autora zabezpečovať miestny obhospodarovateľ lesa.
Jozef Marko