Malé chránené územia ešte menšie?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Štátna ochrana prírody prehodnocuje maloplošné chránené územia.
Napríklad Chránený prírodný areál Malachovské skalky patrí do 4. stupňa ochrany a jeho rozloha sa výrazne zmenšila pre výstavbu rodinných domov. Návrh na zrušenie chráneného areálu Malachovské skalky s biotopmi európskeho významu, prišiel práve zo strany investorov, ktorí podnikajú s výstavbou domov na neďalekej Pršianskej terase. Potvrdil to aj starosta obce. Podľa neho zmenšením rozlohy chráneného areálu nedošlo k ohrozeniu vzácnych biotopov.
Podobne postupovala Štátna ochrany prírody aj v prípade prírodnej rezervácie Urpínska lesostep nad Banskou Bystricou. Jej rozloha sa zmenší z pôvodných 5 na 2 hektáre. Tento krok mestské lesy uvítali.
Eduard Apfel, hlavný inžinier, Mestské lesy Banská Bystrica:
"V roku 1997 nebol ešte taký tlak spoločnosti na to, aby sa platili ujmy alebo získavala nejaká náhrada za obmedzenie hospodárenia. Vtedy to bolo vyhlásené na celom dielci a neuvažovalo sa s tým, že treba tomu vlastníkovi aj zaplatiť nejakú ujmu."
Štátna ochrana prírody chce, aby sa o chránené územia, ktoré patria mestám a obciam, starali samotné samosprávy.
Milan Boroš, riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR:
"Fyzicky nie sme schopní zabezpečiť ochranu všetkých týchto území, a preto toto vidíme ako riešenie, aby si občania tie mestá a obce, ktoré majú záujem mať takéto územie, starať sa oň, chrániť ho, tak aby jednoducho prešlo toto do ich kompetencie."
V stovkách prípadov ide napríklad o mestské parky, ktoré tiež patria medzi chránené územia.
Milan Boroš, riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR:
"Z nášho uhla pohľadu tam prestane platiť 4. alebo 5. stupeň ochrany, kde je v podstate obmedzené úplne všetko."
Štátna ochrana prírody chce maloplošné chránené územia prehodnotiť do dvoch rokov.
(Zdroj: STV, 1.3.2014)