M. Ovseník: Pozície ÚNIE idú európskou cestou. Je však slovenská cesta európskou?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Ing. Milan Ovseník na sociálnej sieti píše, že od roku 2018, kedy naformulovali pozície súkromných lesomajiteľov, upriamujú pozornosť na riešenia v súkromnom lesnom hospodárstve na Slovensku. Jedným z nich je aj na príležitosť pre lesy, ktorými sú lesné uhlíkové farmy. Ako nový trend odmeňovania obhospodarovateľov lesov - lesofarmárov za ukladanie uhlíka môže podľa slov M. Ovseníka potenciálne priniesť inovatívne riešenia v kontexte hodnotenia celého spektra ekosystémových služieb, ktoré poskytuje les spoločnosti.
„Minulý týždeň na 29. ročníku medzinárodnej vedeckej konferencii FINANCOVANIE 2021 LESY-DREVO, organizovanou Technickou univerzitou vo Zvolene, sme v rámci svojho príspevku "Lesy - drevo, produkty lesa a ekosystémové služby: hodnotové vertikály pre udržateľný vidiek" poukázali na jednu zo zásadných vertikál súčasnosti - lesy a klíma. Farm Carbon Forest tzv. carbon farming. Európska komisia chce odmeňovať majiteľov pôdy za také využívanie, ktoré pomôže pohlcovať uhlík z atmosféry. Napríklad výsadbou a udržateľným manažmentom lesov alebo spätnou premenou vysušenej pôdy na mokrade. Takzvaný carbon farming môže byť alternatívnym zdrojom príjmov pre európskych poľnohospodárov,“ uvádza M. Ovseník.
Využívanie množstva metód a postupov pre sekvestráciu atmosférického uhlíka do pôdy je tak príležitosťou meniť podnikateľské postupy aj lesných podnikov smerom k zníženiu tzv. uhlíkovej stopy pri produkcii poľnohospodárskych komodít medzi ktoré v zmysle čl.38 – 44 Zmluvy o fungovaní EÚ a príloha č.1 ZFEU - Poľnohospodárske Výrobky II. trieda, rastlinné výrobky, 6. KAPITOLA - Živé stromy, patria s číselným znakom KN 0602 90 41 aj LESNÉ STROMY.
„Platí zásada, že za uloženie odpadu znečisťovateľ platí. Takže pozerajúc na tri zásadné dokumenty, ktoré majú umožniť čerpanie európskej pomoci - Plán obnovy a odolnosti Slovenskej republiky, návrh Operačného programu Slovensko, návrh Intervenčnej stratégie Spoločnej poľnohospodárskej politiky 2023 - 2027, ako aj na Environmentálny fond, kde sa ukladajú príjmy z predaja emisných povoleniek, pýtame sa, kto na Slovensku bude platiť za uloženie uhlíka v lesoch, keď to v týchto dokumentoch absentuje? Pozície našej ÚNIE idú európskou cestou. Je však slovenská cesta európskou?,“ oprávnene sa pýta M. Ovseník.