Lykožrút ničí hospodárske lesy
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Smrečiny na Kysuciach, Orave, vo východnej časti Vysokých Tatier, na Spiši a v Gemeri, ohrozuje lykožrút ako ešte nikdy v minulosti.
Obavy lesníkov, že po dvoch vetrových kalamitách v roku 2002 a 2004 príde útok lykožrúta, sa potvrdili. Podkôrnik napáda z chránených území hospodárske lesy.
Teplá zima a horúca jar priniesli nebývalé premnoženie podkôrneho hmyzu. V Lesnom závode Beňuš zachytili v máji v lapačoch 11,5 milióna lykožrúta smrekového a 22,7 milióna kusov lykožrúta lesklého. „Sú to neuveriteľné množstvá, aké sa za predchádzajúcich pä rokov nezachytili v ostatných 26 lesných závodoch Lesov SR," opísal stav Ján Kovalčík, ktorý zodpovedá za ochranu lesov.
Situácia za posledných pä rokov sa z roka na rok rýchlo zhoršuje. Podľa riaditeľa Lesníckeho výskumného ústavu vo Zvolene Milana Zúbrika tam, kde sa v minulosti objavovala jedna generácia lykožrúta, sú teraz dve, a tam, kde boli dve, sa teraz vyskytnú tri. „Je to dôsledok globálneho otepľovania, pretože lykožrút, ktorý prv napádal smrekové lesy do nadmorskej výšky 1 200 metrov, teraz škodí smrekom rastúcim o 100 až 200 metrov vyššie," hovorí Zúbrik
Za posledných pä rokov sa vynútená ažba dreva napadnutého lykožrútom strojnásobila, keď vlani prekročila hranicu jeden milión kubických metrov. Je to jedna sedmina celkovej ažby dreva na Slovensku. Tohto roku by sa malo vyaži ešte o dvestotisíc kubíkov viac. Škodca však napreduje rýchlejšie, ako lesníci stačia odstraňova choré stromy. „Po vetrovej kalamite v roku 2004 sa žiadalo urobi generálnu výnimku zo zákona, aby sa udržal lykožrút na uzde," myslí si Andrej Kunca, vedúci odboru ochrany lesa z Národného lesníckeho centra. V chránených územiach však museli lesníci ponecha čas drevnej hmoty, ktoré sa stali baštou pre lykožrúta.
„Potrebovali by sme vyčisti celé územie, ak však už v treom stupni ponecháme 20 percent povaleného lesa, chováme si lykožrúta ako hada na hrudi," hovorí Kovalčík. Z chránených území pritom preniká lykožrút do hospodárskych lesov.
Podľa lesného zákona v prípade krajného ohrozenia môže Štátna ochrana prírody udeli výnimku na ažbu aj v ochrannom území. „Pokus o ažbu v Tichej a Kôprovej doline sa však skončil v slepej uličke," povedal ¼uboslav Mika zo Štátnej ochrany prírody. Slovenská inšpekcia životného prostredia doteraz nedospela k nijakému rozhodnutiu. Miko si myslí, že krajina sa spamätá, ažkeď príde ažký šok z lykožrúta. Ten teraz žerie smrekové lesy na Fabovej holi na Muránskej planine. Varuje, že možno do jedného či dvoch rokov hoľa príde o lesy.
(zdroj: PRAVDA)