Lykožrút a mníška vo veľkom
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Päťdesiatročné borovice, zafarbené dohneda a celé vysušené, sa ako v katastrofickom filme týčia pozdĺž diaľnice spájajúcej Moskvu a Istro, mestečko ležiace 40 kilometrov severozápadne od metropoly.
Ekologickú katastrofu majú podľa agentúry AFP na svedomí nočná mora mníška a nenápadný chrobák lykožrút. Podľa regionálnej správy lesov zničili títo škodcovia celkovo vyše 13 percent z dvoch miliónov hektárov lesa v regióne obľúbenom zámožnými Moskovčanmi.
„Počas dvoch rokov sa zóna napadnutá škodcami takmer zoštvornásobila, horúčavy v roku 2010 a následné výdatné dažde stromy oslabili a vytvorili ideálne podmienky na šírenie škodcov,“ vysvetľuje hovorca lesnej správy Sviatoslav Nekliajev. Lykožrút napadol takmer pätinu zo 100–tisíc hektárov lesa okolo Istra, uvádza miestna úradníčka Mirra Platonovová.
Škodcu, ktorý mal v tejto oblasti prirodzený výskyt, v časoch ZSSR úspešne ničili. Keď bolo zrušené plánované hospodárstvo a postupne sa začali znižovať počty lesných strážnikov, lykožrút sa v lesoch ponechaných mu napospas bez veľkých problémov šíril.
V celom regióne Moskvy je potrebné urýchlene vyrúbať asi 14 miliónov kubických metrov stromov napadnutých lykožrútom, aby sa zabránilo jeho ďalšiemu šíreniu. Úloha to je ale takmer nemožná, priznávajú úrady.
Na boj proti mníške, ktorá ničí lesy hlavne na východ od metropoly, testovali ruskí vedci tento rok v lete „biologickú zbraň“ – predátorský hmyz, ktorý útočí na túto moru. Larvy chouioia cuneo sa dovážajú z Číny, kde má hmyz povesť hlavného nepriateľa lariev priadky morušovej. Budúci rok v júni začnú s jeho testovaním. Ide o finančne náročný postup, ale úrady nemajú inú možnosť, pretože v husto osídlenej oblasti nemožno použiť chemický postrek.
(Zdroj: Pravda, čtk, 24.9.2013)