Lonely Planet je nadšený z medveďov vo Vysokých Tatrách, pre miestnych sú problémom
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Na obraze i písmom zarezonovala v slovenských masmédiích aktuálne téma ocenenia pre Vysoké Tatry, ktoré sa stali najzaujímavejšou letnou európskou destináciou roku 2019. Tento prestížny titul jej udelil svetoznámy cestovateľský sprievodca Lonely Planet. V rebríčku miest, ktoré v tomto roku odporúča turistom navštíviť, predbehli Vysoké Tatry oveľa známejšie cestovateľské destinácie. Po Vysokých Tatrách sa na ďalších priečkach umiestnil španielsky Madrid, islandské Arktické pobrežie, ďalej Hercegovina, talianske Bari, škótske Shetlandy, francúzsky Lyon a Lichtenštajnsko. Rebríček európskej TOP 10 uzatvára švajčiarske Vevey a chorvátska Istria.
Ocenenie Best in Europe 2019 symbolicky na Lomnickom štíte odovzdal zástupcom Vysokých Tatier generálny manažér Lonely Planet pre strednú Európu Joe Reville. Pre médiá sa vyjadril, že Vysoké Tatry vyhrali v silnej konkurencii krásnych miest preto, lebo majú úžasnú prírodu, nádherné výhľady a dokonalú divočinu. „Nadchýna nás hlavne šanca pozorovať medvede, ktoré sú už vo zvyšku sveta a v mnohých častiach Európy vyhynuté. No sú to aj úžasné trackové turistické trasy, ktoré nie sú natoľko známe v iných častiach Európy. Návštevníci tohto regiónu budú očarení vznešenou ríšou krivoľakých vrchov a majestátnych vodopádov,“ cituje Joa Revilla agentúra SITA.
„Pozorovanie divokých zvierat - medveďa hnedého, rysa ostrovida a kamzíka tatranského je vďaka rastúcemu počtu cestovných kancelárií, ktoré ponúkajú aj takéto zážitky, ľahšie ako kedykoľvek predtým,“ uviedol pre slovenské médiá viceprezident pre zážitky Lonely Planet Tom Hall.
Ako odznelo v reportáži RTVS o tejto udalosti, čo je pre cudzincov najväčším ťahákom, teda výskyt a pozorovanie medveďov, je pre miestnych obyvateľov najväčším problémom. Vo Vysokých Tatrách sa už niekoľko rokov zvyšuje tlak na ochranný odlov medveďov, ktoré chodia za odpadkami. Ľudia ich často cielene prikrmujú, aby turistom ukázali atrakciu, potom sa ale sťažujú, že pohyb a správanie medveďov ich ohrozuje.
V reportáži RTVS to potvrdil poverený riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Maroš Petrík, ktorý povedal, že počet medveďov, ktoré nemajú rešpekt pred človekom, sa zvyšuje. Sú naučené chodiť po intravilánoch a živiť sa odpadom z kontajnerov. On sám vidí tento problém ako potenciálne riziko do budúcna.
Predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu Vysoké Tatry Michal Sýkora sa k problému výskytu a pohybu medveďov vyjadril lakonicky: „Musíme niečo robiť, niečo sme urobili. Určite, to strieľanie, to je to posledné.“
Svet teda objavil Vysoké Tatry a vníma ich ako jedinečné územie. Medvede i ľudia do neho patria. Ľudia však budú musieť vymyslieť také riešenie, aby vedeli s medveďmi žiť. A možno je už dávno niekde vymyslené a vyskúšané…