Listnaté lesy sa zelenajú neskôr
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Približne o týždeň neskôr ako za posledné tri roky sa zaodievajú listnaté stromy v horských lesoch nad 1000 metrov nad morom. Aj rastliny začínajú rozkvita neskôr. Zodpovedá to však "normálu" z viacročným pozorovaní.
"Črievičník papučkový na jednej z dlhodobo monitorovaných lokalít vo Veľkej Fatre v nadmorskej výške 750 m zakvitol napríklad vlani už v období pred Žofiou (15. mája), čo sa nestalo ani raz počas dvadsapäročného prieskumu. Tohto roku tam však tieto rastlinky teraz ešte len rozvíjajú svoje kvietky," konštatoval pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách Miroslav Saniga.
Aj prvosienka holá a horcokvet Clusiov nad hornou hranicou lesa zakvitnú neskôr, než tomu bolo v predchádzajúcich rokoch. Oneskorené olisovanie stromov a kvitnutie rastlín oproti predchádzajúcim trom rokom súvisí s chladnou periódou predovšetkým na konci apríla a potom v celej prvej polovici mája
Medzi olisovaním horských listnatých lesov a návratom sahovavých vtákov do tohto typu biotopu existuje úzky vzah. Vtáčie druhy živiace sa hmyzom vyvíjajúcim sa na asimilačných orgánoch listnatých stromov obsadzujú hniezdne teritóriá postupne so stúpajúcou nadmorskou výškou podľa toho, ako sa "zaodievajú" listnaté stromy. Kolibkáriky sykavé, mucháriky bielokrké a mucháriky červenohrdlé obsadili svoje hniezdne okrsky o približne sedem dní neskôr oproti strednému dátumu ich príletu. Približne o rovnaký čas aj neskôr zahniezdili, dodal M. Saniga.
(tasr)