Liečiteľ les odbúrava stres
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Blahodarné účinky lesného prostredia intuitívne vyhľadáva viac či menej často každý z nás, pretože v ňom nachádzame pokoj duše a zdravý vzduch. Článok publikovaný včera na internetovej stránke Dobrenoviny.sk ukazuje, že naša intuícia je správna, keď navštevujeme les, aby sme sa nadýchali čerstvého vzduchu a našli vnútočný pokoj. Vedci totiž prednedávnom skúmali pozitívne účinky lesa na ľudský organizmus a zistili, že lesné zvuky, ako napríklad spev vtáčikov či šum lístia vo vetre, majú pozitívne účinky na psychiku ľudí. Prechádzka v lese je podľa vedcov ideálnym riešením, ako odbúrať stres a zabudnúť na každodenné problémy. To však nie je ani zďaleka všetko, píše sa v článku, zverejnenom na internetovej stránke Dobrenoviny.sk.
Informácie o pozitívnych účinkoch lesa prevzal z britského portálu The Guardian, ktorý uviedol, že účastníci vedeckej štúdie sa ocitli akoby v troch situáciách. Prvá situácia - v lese, v druhej boli so ženou, ktorá viedla meditačné cvičenie a v tretej sa ocitli v miestnosti, kde bolo úplné ticho. Vedci došli k záveru, že relax v lese je najideálnejším riešením. Ľudia sa cítili o 30 % uvoľnenejšie, do úzadia išiel stres i pocit úzkosti.
Cieľom výskumu National Trust bolo, aby ľudia chodili viac do prírody, pretože žijeme v uponáhľanej dobe. Neustále trávime čas v práci, za počítačom, na sociálnych sieťach, ale akosi zabúdame na pohyb a svoje zdravie. Podľa štúdie až jedna pätina ľudí nikdy nebola na prechádzke v lese.
National Trust sa stará o 26-tisíc hektárov lesov v Anglicku, Walese a Severnom Írsku. 40-tisíc stromov považujú za staroveké, veteránske či pozoruhodné. „V lese môžete počuť šum lístia, spev vtáčikov či praskajúce vetvičky pod nohami. Prechádzka je najlepším riešením, ako odbúrať stres,“ povedal riaditeľ National Trust pre prírodné zdroje Patrick Begg.
Forestry England zozbierali dáta a poukázali na to, že návšteva lesa môže zlepšiť náladu či pozornosť ľudí, je prínosom aj pri psychickom zotavovaní sa. Prechádzka taktiež znižuje hladinu kortizolu, teda hormónu, ktorý sa spája so stresom.
Prieskumy verejnej mienky na Slovensku ukazujú, že ani u nás les nie je navštevovaný tak, ako by si zaslúžil a ako by ľudia potrebovali. Je to veľká škoda, pretože vedci potvrdili, že nás zbavuje toho najzhubnejšieho civilizačného vplyvu – stresu a ten je preukázateľne spúšťačom mnohých našich zdravotných problémov.
Jozef Marko