Lesy SR udali nové kritéria pri nákupe
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Pri nákupe ťažkej lesnej techniky si Lesy SR zakladajú na tom, aby mohli nakupovať náhradné diely v hotovosti. Nezvyklá podmienka napokon rozhodla súťaž štátneho podniku za necelé tri milióny eur.
Lesy plánujú nákup tridsiatich až štyridsiatich kolesových nakladačov v nasledujúcich štyroch rokoch. V ich elektronickej aukcii neuspela firma Terrastroj, ktorá ponúkla oproti konkurencii celkovú rámcovú cenu nižšiu o 400-tisíc eur (10 500 eur na jeden stroj).
Bodov mala nakoniec menej kvôli ďalším kritériám týkajúcich sa servisného zabezpečenia. Podnik okrem iného žiadal, aby strediská dodávateľa boli vybavené registračnými pokladnicami. Dlhoročnému obchodnému partnerovi na základe toho neuznal päť zo šiestich stredísk.
„Registračné pokladnice boli podmienkou na uznanie pultového predaja náhradných dielov z dôvodu možnosti operatívneho nákupu náhradných dielov v hotovosti,“ odôvodňuje hovorca Lesov Vlastimil Rezek, že majú záujem na možno najširšom pokrytí územia Slovenska servisom. Poslanec parlamentu a bývalý dlhoročný zamestnanec podniku Ján Mičovský (OĽaNO) považuje za správne, že Lesy nakupujú centrálne a vo veľkom. Argument, že bezhotovostný platobný styk brzdí servis, sa mu však zdá nenáležitý. „Tam sa treba baviť o iných parametroch, o spoľahlivosti a servisných zárukách,“ kritizuje poslanec takto nastavený tender.
Lesy tiež požadovali, aby dodávatelia uviedli spotrebu strojov podľa normy, ktorá u nás nie je platná. Podľa výkonného riaditeľa spoločnosti Terrastroj Petra Knapa takto dopadli ich stroje so silnejšími motormi horšie, ako keby sa posudzovala spotreba u nás bežným spôsobom.
„Lesy netrvali iba na uvedenej norme,“ tvrdí hovorca Vlastimil Rezek.
K verejnému obstarávaniu štátny podnik musel pristúpiť po rozhodnutí súdu, doteraz nakupoval cez internú súťaž. Peter Knap hovorí, že v minulosti rozhodovala iba cena. S ich servisom podľa neho neboli problémy – v roku 2008 štátny podnik zazmluvnil všetky ich strediská.
„Teraz z nás spravili garážovú firmu s jediným strediskom,“ považuje P. Knap podmienky tendra za diskriminačné. Obáva sa, že mohli byť nastavené dopredu tak, aby vyhrala konkurencia. Podnik to odmieta.
Hovorca V. Rezek informoval, že v dôsledku reštrukturalizácie a šetrenia na budúci rok určite nenakúpia plánované prvé tri nakladače. Podnik sa chce podľa neho orientovať na predaj dreva priamo z odvozných miest, a nie z expedičných skladov, na ktorých sú nakladače potrebné.
(Zdroj: Hospodárske noviny, 13.11.2012)