LESOVANIE: Začiatky lesníckeho školstva. Medzi rokmi 1808 – 1918 okolo 3 800 poslucháčov a povznesenie odbornej správy lesov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Reprezentatívna publikácia LESY V DEJINÁCH KREMNICE, ktorú vydala spoločnosť Mestské lesy Kremnica s. r. o. v roku 2019 k 25. výročiu prinavrátenia lesného majetku mestu Kremnica (1992 – 2017) a k 690. výročiu udelenia mestských výsad Kremnici (1528 – 2018) obsahuje množstvo zaujímavých kapitol.
Jedna z nich sa venuje lesníckemu vzdelaniu a školstvu. V jej úvode autori konštatujú, že od 19. storočia silneli úsilia o vedenie lesníctva kvalifikovanými odborníkmi. Preto kráľovský dvor podporil vznik samostatného Lesníckeho ústavu (Forst-Institut) na Banskej akadémii v Banskej Štiavnici.
„Cisár František I. publikoval svoj súhlas so zriadením ústavu v auguste 1807. K jeho faktickému založeniu došlo 5. januára 1808 na základe rozhodnutia viedenskej Dvorskej komory. Prvým profesorom ústavu sa stal saský lesnícky odborník Dr. Heinrich David Wilckens, ktorý v júni 1808 predložil plán výučby na ústave.
Vyučovať sa mali štyri predmety, a to 1) všeobecný úvod do lesníctva, 2) lesnícka veda (matematika, prírodoveda a technológia), 3) lesné hospodárstvo (pestovanie lesov, ich využívanie, oceňovanie a komorské lesohospodárske zásady), 4) lesnícke zákonodárstvo (prehľad všeobecného a lesníckeho práva, tzv. lesodohliadacie právo, lesnícke právo).
Wilckensov plán bol schválený, pričom sa na jeho základe začalo od 12. februára 1809. K dôležitej zmene došlo v roku 1816, keď sa na lesníckom ústave rozšírilo štúdium z dvoch na tri roky. Prínosom pre ústav bolo aj pôsobenie profesora Rudolfa Feistmantla, lesného inžiniera pochádzajúceho z Viedne. Ten v roku 1836 predložil nový plán lesníckej výučby.
Za jeho éry došlo k ďalšej významnej reforme, keď sa v roku 1846 pretransformovala Banská akadémia na Banskú a lesnícku akadémiu v Banskej Štiavnici. Pôvodný lesnícky ústav sa stal jednou zo šiestich katedier akadémie.
V roku 1904 bola akadémia zreformovaná a premenovaná na Vysokú školu banícku a lesnícku v Banskej Štiavnici. Študovali sa na nej štyri odbory – banské inžinierstvo, hutné inžinierstvo, železohutné inžinierstvo a lesné inžinierstvo.
Na škole pôsobilo 20 katedier, z ktorých 6 bolo lesníckych: 1) Lesnícka chémia, 2) Lesnícka botanika, 3) Pestovanie a ochrana lesov, 4) Zariaďovanie lesov, 5) Lesná ťažba a spracovanie dreva, 6) Lesnícka geodézia a lesná doprava.
Na lesníckom ústave a odbore lesníctva banskoštiavnickej akadémie a vysokej školy vyštudovalo medzi rokmi 1808 – 1918 (v roku 1919 bola škola presťahovaná do Šoprone) okolo 3 800 poslucháčov. Ide vskutku o vysoké číslo.
Práve vďaka tejto skutočnosti i v dôsledku celkového rozvoja lesníckeho školstva v Uhorsku došlo k významnému povzneseniu odbornej správy lesných majetkov v krajine,“ uvádza sa v publikácii LESY V DEJINÁCH KREMNICE.
Jozef Marko