LESOVANIE: Zachované texty prísah lesníkov a horárov z konca 17. storočia
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Spoločnosť Mestské lesy Kremnica s. r. o. vydala v roku 2019 k 25. výročiu prinavrátenia lesného majetku mestu Kremnica (1992 – 2017) a k 690. výročiu udelenia mestských výsad Kremnici (1528 – 2018) vyše 300 stranovú reprezentatívnu a informačne bohatú publikáciu LESY V DEJINÁCH KREMNICE.
V kapitole Lesné hospodárenie v ranom novoveku 16. – 18. storočie sa nachádza text o prísahách kremnického komorského lesníka a horára z roku 1690. Autori píšu, že je veľmi cenné zachovanie týchto textov. Posúďte sami.
„Dotyčný lesník musel odprisahať vernosť cisárovi a kráľovi, Hlavnému komorskogrófskemu úradu v Banskej Štiavnici, ako aj kremnickej komore, mincovni a banskému súdu. Podľa prísahy mali lesníci dozerať na označovanie stromov určených na výrub, ako aj na to, aby sa v lesoch (tzv. vysokých a čiernych, teda listnatých a ihličnatých) s drevom neplytvalo.
Ťažiť sa malo podľa potreby a na prideľované lístky. Dohliadať mali aj na to, aby drevo neostávalo ležať v lesoch, ale poriadne sa spracovalo a rozsekalo na potrebné dĺžky (aufhacken) – vďaka kráteniu dreva sa mohli rozptýliť do okolia semená stromov, čo malo zabezpečiť rast nového mladého lesa.
Zabrániť mali tomu, aby sa v lesoch pásli kozy a iný drobný statok škodiaci porastom. Zvlášť sa zdôrazňovalo, že sa majú usilovať zabrániť tomu, aby vlastníci susedných majetkov odcudzovali drevo z kremnických lesov.
Podľa potreby (na základe nariadenia banského majstra, podľa počasia a pod.), ale najmenej raz mesačne, mali lesníci vykonávať obchôdzky lesných majetkov. Ich úlohou bolo dozerať aj na to, aby sa stromy nerúbali príliš vysoko, ale čo najbližšie k zemi.
O situácii v lesoch mali lesníci každodenne oboznamovať banského majstra. Dohliadať mali aj na to, aby boli baniam dodávané potrebné množstvá dreva v správnej dĺžke a hrúbke. Rúbať sa malo v správnom čase, najmä na jar a to podľa toho, ako stromy na výrub na základe nariadenia banského majstra označili horári. Napokon lesníci mali dohliadať na prácu im podriadených horárov. V prípade ťažkostí ich mohli pokarhať, či predviesť pred banského majstra na potrestanie.
V znení prísahy pre horárov sa opakujú podobné záležitosti. Horári mali pracovať čestne a v zhode s nadriadenými lesníkmi. Dohliadať mali na to, aby sa v lesoch neplytvalo, ako aj na to, aby sa nestínali mladé stromy. Zabrániť mali vyháňaniu kôz a iných menších zvierat do lesov.
Na základe nariadení mali označovať stromy na výrub. Dozerať mali takisto na to, aby sa stromy rúbali čo najbližšie k zemi (maximálne na lakeť vysoko, 1 lakeť = cca 0,4 m), ako aj na drevorubačov a výrobcov šindľov (výrobky z dreva mali vyrábať iba v primeranom množstve).
Rovnako ako lesníci mali kontrolovať celý lesný chotár a dohliadať na to, aby susedia tajne v kremnických majetkoch nerúbali stromy,“ uvádza sa v publikácii LESY V DEJINÁCH KREMNICE.
Jozef Marko