LESOVANIE: Z malej knižočky pre lesníkov nazvanej Povinnosti výkonného lesného personálu, vydanej v roku 1941 o tom, čo znamená byť dobrým hospodárom
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V 80-tych rokoch priniesol Ing. Karol Prašovský, CSc. do redakcie podnikových novín Východoslovenské lesy útlu knižočku nazvanú Povinnosti výkonného lesného personálu, vydanú Ministerstvom hospodárstva v Bratislave v marci 1941. „Otláčame ju ako maximálne aktuálnu v plnom znení. Veríme, že na milé prekvapenie vás všetkých“, napísali vtedy v novinách Východlovenské lesy.
„Mať príležitosť byť s prírodou v stálom kontakte je šťastím. Byť lesníkom znamená teda šťastie, ale byť pravým lesníkom znamená vykonávať veľa – veľa väčších a menších povinností, ktoré mu predpisujú nielen zákony a nariadenia, ale v prvom rade láska k lesu a k prírode vôbec. Lesy, ktoré sú majetkom celého národa a ktoré majú slúžiť k dobru našej pospolitosti, treba opatrovať so starostlivosťou dobrého hospodára,“ píše sa v úvode pozoruhodnej knižočky.
Jej autori rozdelili povinnosti výkonného lesného personálu na 33 všeobecných a k času neviazaných povinností. K času viazané povinnosti publikovali v štyroch kapitolách – jar, leto, jeseň a zima. V každom ročnom období zadefinovali 9 – 11 činností, ktoré má vykonávať dobrý lesný hospodár.
- Menšie prekážky na cestách a chodníkoch (kamene, konáre, haluze) odstráň sám, chodníky uvoľni, odrež vetvy alebo konáre, ktoré vyčnievajú a sú najmä pri chodení v noci i pre teba nebezpečné.
- Pamätaj, že voda je najväčšia skaza ciest a chodníkov. Nestrp preto vodu na cestách a chodníkoch, postaraj sa, aby odrážky a priekopy boli vždy v poriadku.
- Dbaj na poriadok v lese i bez osobitných rozkazov. Po prudkých dažďoch v potokoch nazhromaždené odpadky dreva, čečinu a konáre, najmä pred mostíkmi a priepustami máš hneď odstrániť: koryto potoka má byť vždy voľné a priepusty čisté. Pramene a studničky udržuj v stálom poriadku a čistote a uprav ich tak, aby sa dali vždy užiť.
- Spozorované sucháre a vývraty poznač si do služobnej knižky a postaraj sa, aby sa čím prv spracovali.
- V nedeľu a vo sviatok nenechávaj revír bez úplného dozoru. Venuj aj v tieto dni niekoľko hodín včas – ráno alebo zvečera obchôdzke revíru, zbavíš tak les mnohých záškodníkov.
- S robotníkmi zaobchádzaj vážne a vždy spravodlivo.
- Približovanie a spúšťanie dreva zariaď tak, aby sa stojace stromy a porast, ale aj zbližované drevo čo najmenej poškodilo.
- Drevorubačov pri práci svedomito kontroluj, aby stromy rúbali odborne, nenechávali vysoké pne, aby duby stínali skoro pri zemi, ohrevné drevo ukladali na predpísanú mieru a podľa predpísaných sortimentov do hraníc.
- V škôlkach maj vždy potrebné množstvo sadeničiek každej dreviny a rozličných ročníkov, s ktorými počítaš pri kultúrach.
- Keď objednávaš semeno lesných drevín, do objednávky vždy napíš, pre akú nadmorskú výšku a ktorý kraj semeno potrebuješ.
- Pri buku, dube a čiernom orechu daj prednosť kladeniu plodov (bukvíc, žaluďa, orechov) za motyku pred vysádzaním sadeníc.
- Pamätaj, že tôňu požadujúce dreviny nesmú sa nikdy sadiť do otvorených, nechránených a holých stanovíšť, najmä nie na južných a západných svahoch.
- Dbaj prísne, aby si mal nielen v byte, vo dvore a okolo bytu poriadok a čistotu, ale i v robotníckych barakoch a v poľovných domkoch.
- Od mája počnúc konaj ochrannú službu so zvýšenou svedomitosťou, lebo nastáva čas, keď hrozí lesu nebezpečenstvo ohňov, najmä za suchého počasia, a preto dozeraj vždy čo najstarostlivejšie na kladenie ohňa v lese. V suchu a horúčavách netrp nikde oheň a v nijakom prípade nenechávaj ho bez dozoru.
Vybrali sme z dlhého zoznamu len niektoré z lesníckych povinností. A môžeme, rovnako ako naši predchodcovia konštatovať, že sú do značnej miery stále aktuálne,
Juraj Krišta a Jozef Marko