Lesník: V boji proti škodcom jaseňa dôraz na prísnu porastovú hygienu
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Štátny podnik LESY SR sa v aktuálnom vydaní podnikového časopisu Lesník venuje v rubrike zameranej na ochranu lesa drevine, ktorá pokrýva 1,5 – 2 percentá lesnej pôdy na Slovensku na približnej výmere 30 000 hektárov – jaseňu. V jaseňových porastoch je už vo februári potrebné klásť jaseňové lapáky v boji proti lykokazovi jaseňovému.
Autor článku v časopise Lesník okrem iného uvádza, že chradnutie jaseňa bolo u nás zaznamenané prvýkrát v roku 2004 vo východnej časti Slovenska. Poškodenie jaseňov v Európe sa prvýkrát objavilo v roku 1992 na severovýchode Poľska. Výrazné šírenie ochorenia je zaznamenávané začiatkom nového tisícročia v celom areáli rozšírenia jaseňa. Jeho ochorenie spôsobuje huba čiašočka jaseňová a príznaky sa najvýraznejšie prejavujú na sadeniciach a v porastoch do 30 rokov.
V závere článku sú zhrnuté úlohy lesníkov v ochrane a obrane jaseňových porastov pri škodcom, ktoré ich napádajú. Okrem huby je to aj podpňovka, vlnovník jaseňový a lykokazy. Autor Ing. Ivan Špilda, PhD. píše, že najdôležitejšou súčasťou integrovanej ochrany lesa proti škodcom na jaseňoch je vzhľadom na dostupnosť účinných opatrení hlavne prísna porastová hygiena a kladenie lapákov proti lykokazovi jaseňovému.
Pri ťažbových zásahoch je podľa neho nevyhnutné v maximálnej miere použiť stromovú metódu, stromy odvetviť až na odvoznných miestach a vetvy a koruny na odvozných miestach následne asanovať. Môžu byť použité aj ako lapacie kopy.
V porastoch so zastúpením jaseňa nad 15 percent treba načasovať prerezávky mimo obdobia rojenia lykokaza jaseňového, t. j. od 1. júla do 31. októbra. Platí to aj pre asanačnú ťažbu, po ktorej nie je možné asanovať zvyšky po ťažbe.