Lesník o konfliktoch s medveďmi: Problémom nie je ich počet, ale to, že strácajú rešpekt pred človekom
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Každý stromček sa počíta. Lesník vysvetľuje tiež, prečo medvede útočia a ako zachránime naše lesy. S týmto titulkom uverejnil portál Dobré noviny rozhovor s lesníkom Miroslavom Ondrušom. Hovorí o tom, ako najčastejšie porušujeme lesnú etiketu, čo spôsobuje, že sú medvede agresívnejšie, prečo je starostlivosť o les hotová alchýmia, vďaka čomu sme zachránili slovenské orchidey a ktoré naše každodenné rozhodnutia šetria lesy. Na portáli Lesmedium publikujeme časť interview a link na celý článok.
Na čo teda treba myslieť, keď vstupujeme do lesa?
„V prvom rade na to, že tam nie sme sami. Zvieratá, obyvatelia lesa, nemajú možnosť odísť na dovolenku, oddýchnuť si od nás. Oni v lese jedia, spia, oddychujú, vychovávajú potomstvo. Ak sa správame hlučne, chodíme na miesta, kam by sme nemali a v čase, kedy by sme nemali, vytvárame im zbytočný stres. Potom sa čudujeme, že vznikajú konflikty, ako napríklad aj s tými medveďmi.“
A vy ste už stretol v lese medveďa zoči-voči?
„Asi stokrát. Aj tento týždeň som mal tú česť a minulý som videl medvede asi šesťkrát. Je to skoro denne.“
Čím to je? Je medveďov v lesoch veľa alebo prišli bližšie k ľuďom?
„Faktom je, že je ich veľa. To ale nie je problém. Je ich toľko, koľko ich príroda uživí. U nás (v oblasti lesnej správy) medvede nechodia k obciam. Majú dostatok potravy v lese aj v extravilánoch obcí s nejakými sadmi a podobne. Nie som zástancom toho, že poďme na medvede a strieľajme ich, lebo ich musíme zredukovať o nejaké percento. To ničomu nepomôže. Problém nie je ich počet, ale to, že strácajú rešpekt pred človekom.“