Lesník: Divina – potravina s vysokou ekologickou a etickou hodnotou
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Produkcia zveriny na Slovensku v sezóne 2019/2020 po prepočte ulovených jedincov na vyprodukovanú zverinu dosiahla pre jednotlivé druhy hlavnej zveri nasledovné množstvá: jelenia zver 3 172 ton, danielia zver 581 ton, muflonia zver 120 ton, srnčia zver 334 ton, diviačia zver 2 623 ton, zajačia zver 63 ton a bažantia zver 11 ton. Spolu za všetky poľovné revíry na Slovensku je to 7 004 ton vyprodukovanej zveriny z hlavných druhov zveri, čo znamená, že po spracovaní by na Slovensku mohlo ostať približne 3 500 ton diviny. Uvádzajú to autori odborného článku z Národného lesníckeho centra a štátneho podniku LESY SR v aktuálnom vydaní podnikového mesačníka najväčšieho lesníckeho subjektu u nás.
V ich článku sa okrem iného píše, že podľa údajov poľovníckej štatistiky tvorí divina, ktorú si ponechajú poľovníci pre svoju spotrebu, až 71 %. „Predaj diviny na trh cez registrovaných nákupcov je tiež významný, keďže jeho zastúpenie je až 20,5 %. Najmenší podiel tvorí predaj diviny „z dvora“ s výškou 8,4 %. Ročná spotreba mäsa v prepočte na jedného obyvateľa sa pohybuje nad úrovňou 50 kilogramov, pričom spotreba diviny je cca 0,9 kg na 1 obavyteľa za rok,“ píše sa v časopise Lesník.
Osobitne zaujímavá je stať o divine, ekológii a etike. Divina je totiž podľa autorov článku Ing, Jozefa Bučka, PhD. z NLC a Ing. Petra Kurica zo štátneho podniku LESY SR potravina s vysokou ekologickou hodnotou. Na rozdiel od produkcie väčšiny potravín je totiž zaťaženie životného prostredia pri jej produkcii zanedbateľné. Divina je aj potravina s vysokou etickou hodnotou, pretože u voľne žijúcej zveri sa nevyskytujú stresové situácie, ktoré často vznikajú pri intenzívnom chove, prevoze a usmrcovaní hospodárskych zvierat. Samotný lov zveri pri dodržiavaní poľovníckych pravidiel je vysoko etický, dodávajú odborníci.