Lesnícky výskum: Prípravné porasty brezy, jarabiny a jelše majú odlišný vplyv na rast podsadenej jedle
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Jedľa biela patrí k našim pôvodným drevinám s najvyššou produkciou dreva. Súčasne je významnou spevňujúcou aj melioračnou drevinou. Zároveň zvyšuje biodiverzitu lesných ekosystémov svojou vysokou toleranciou k zatieneniu. Jej význam je teda ekonomický aj ekologický. Lesníci, usilujúci sa navýšiť podiel jedle v našich lesoch, sa v posledných rokoch stretávajú s nedostatkom rovnomerných zrážok a najmä so vznikom rozsiahlych kalamitných holín v dôsledku rozpadu smrekových porastov. Informuje o tom Výzkumní ústav lesního hospodářství a myslivosti v Jílovišti – Strnadech.
„Na kalamitních holinách působí extrémní klimatické stresové faktory, jako jsou vysoké a nízké teploty, nerovnoměrná vlhkost, silný sluneční osvit. Vinou vysokých teplot, ale i mrazů zde roste riziko vysušování.
Proto jsou podmínky pro přímou výsadbu jedle nepříznivé. Jednou z možností, jak vnést úspěšně jedli na kalamitní plochy je využití porostů přípravných dřevin a technologie podsadeb v rámci dvoufázové obnovy. Použití pionýrských dřevin na stávajících holinách umožňuje větší časovou a prostorovou variabilitu při vytváření následných porostů s vyšším potenciálem budoucí stability.
Na tento způsob výsadby jedle se ve svém výzkumu zaměřili vědci z VÚLHM, v. v. i., VS Opočno, a Mendelovy univerzity v Brně. Cílem jejich práce bylo ověřit reakce podsadeb jedle na porostní prostředí přípravných porostů břízy, jeřábu a olše o různém zakmenění a věku,“ píšu českí lesnícki výskumníci na svojej internetovej stránke.
Vedci zistili, že mortalita jedle bola po sledované štyri roky od výsadby nízka. Najvyššiu mortalitu, 6 percent, pozorovali pri výsadbách na holine (kde bol podiel odumretých jedincov najvyšší už po prvých dvoch rokoch od výsadby), ale aj pod hustými porastmi 7-ročnej brezy a 15-ročnej jarabiny. Straty do 10 percent však neznamenajú ohrozenie vývoja porastu.
Vedci ďalej zistili vysoko preukázateľný vplyv veku a zakmenenia prípravného porastu brezy na hodnotené rastové aj morfologické parametre štvorročnej podsadby jedle. Vo všetkých kategóriách veku výškový prírastok a celková výška jednoznačne klesali s narastajúcim zakmenením porastu. Porovnaním prírastku jedlí, vysadených na holine a vo variantoch najnižšieho zakmenenia všetkých vekových kategórií prípravného porastu brezy, vedci preukázali priaznivejší výškový vývoj v kategórii 15 rokov a na holine.
Link na celý článok: Přípravné porosty břízy, jeřábu a olše mají odlišný vliv na růst podsázené jedle | VÚLHM (vulhm.cz)