Lesnícky výskum: Ako obnoviť zničené lesy po kalamite? Nesadiť to, čo je zrovna po ruke
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V oblastiach, kde podkôrniková kalamita už odznela alebo pomaly končí, riešia lesníci problém, akým spôsobom a z akých zdrojov obnoviť zničené lesy. Do popredia sa tak dostáva otázka dostatku a vhodnosti zdrojov reprodukčného materiálu jednotlivých lesných drevín pre poškodené oblasti. Nedá sa totiž vysádzať čokoľvek, čo je práve po ruke, dovezené odkiaľsi. Upozorňujú na to odborníci z Výzkumního ústavu lesního hospodářství a myslivosti.
„V trvale udržitelném lesním hospodářství mají početné a zároveň geneticky variabilnější uznané zdroje reprodukčního materiálu nenahraditelný význam pro udržení vysoké míry adaptability nových generací lesních dřevin na měnící se prostředí a přispívají tak mimo jiné ke snižování nákladů na umělou obnovu lesa omezením potřeby opakovaných výsadeb. Selektované zdroje jsou z podstaty využívaných výběrových kritérií odolnější k působení abiotických a biotických činitelů, a mohou tak poskytovat cenný reprodukční materiál po delší dobu,“ píšu českí lesnícki výskumníci.
V Českej republike bolo k 31. 12. 2019 v kategórii uznaných zdrojov identifikovaného reprodukčného materiálu evidovaných 513 zdrojov semien (27 065 ks) a 67 809,77 ha uznaných porastov. Uznaných zdrojov selektovaného reprodukčného materiálu bolo evidovaných 67 185 ha. Zo zdrojov kvalifikovaného reprodukčného materiálu bolo evidovaných 963 rodičov rodiny, resp. 5 850 klonov ihličnanov; a 622 rodičov rodiny, resp. 2 578 klonov listnáčov.
Link na celý článok: