Lesnícki výskumníci hľadajú optimálne spôsoby pestovania brezy: Perspektívna prípravná drevina
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V poslednom čase je stálou témou odborníkov zhoršovanie zdravotného stavu lesov a veľkoplošný rozpad prevažne monokultúrnych porastov smreka, prípadne borovice. Vzhľadom na prebiehajúce globálne klimatické zmeny a súčasnú pozmenenú druhovú skladbu lesov možno predpokladať, že nežiaduci stav zhoršovania zdravotného stavu a rozpadu lesných porastov bude pokračovať aj v ďalších rokoch. Téme sa venuje Výskumní ústav lesního hospodářství a myslivosti na svojom webovom sídle.
Ďalej uvádza, že so vznikom rozsiahlych kalamitných holín sa dostáva do popredia záujmu využitia prípravných drevín pri obnove lesných porastov. Prípravné dreviny v rámci dvojfázovej obnovy vytvárajú priaznivejšie mikroklimatické podmienky pre vnášanie cieľových drevín a majú aj určitý potenciál produkcie dreva.
„Bříza bělokorá patří mezi naše nejperspektivnější přípravné dřeviny, neboť je schopna odrůstat na široké škále přírodních podmínek, nevyjímaje často extrémní podmínky kalamitních holin. K udržení stability a vitality porostů břízy je však nezbytná aktivní porostní výchova mladých porostů. Otázkou je, jak břízu vychovávat. V minulosti, kdy byla vnímaná jako plevelná dřevina, se o to nikdo nestaral.
Proto vědci založili na Opavsku v letech 2015–2016 experimentální sérii Radkov, v nadmořské výšce 500 m, na stanovišti ovlivněném vodou. Porost břízy s jednotlivě vtroušenou borovicí vznikl přirozenou obnovou na kalamitní holině po vytěžení kůrovcem zasaženého smrkového porostu.
Experimentální plochy byly před založením oploceny, aby byl eliminován vliv zvěře na průběh experimentu. Na podzim 2016 ve věku porostu 16 let vědci provedli tři typy experimentálních zásahů ve třech opakováních,“ píše VÚLHM na svojej internetovej stránke.
Link na celý článok:
https://www.vulhm.cz/vyzkumnici-hledaji-optimalni-zpusoby-pestovani-brizy/