Lesnícke stratégie 2030 zahŕňajú aj vápnenie pôdy: Aby stromy prosperovali, koreňmi potrebujú získavať všetky živiny
- Zverejnené v O čom sa píše
- Komentáre (2)
Komisia Európskej únie aj Spolková vláda v Nemecku nedávno zverejnili nové lesnícke stratégie na ochranu, využívanie a podporu lesov. Tým vytýčili ciele a smery činnosti pre trvalo udržateľný rozvoj lesov na najbližších desať rokov. Ochranné vápnenie pôdy považujú za užitočné opatrenie, ktoré zabezpečí zdravé pôdne vlastnosti pre trvalo udržateľné využívanie lesov.
Nedávno zverejnené nové lesnícke stratégie Európskej únie (EÚ) a Nemecka (BMEL) chcú prispieť k dosiahnutiu cieľov Organizácie Spojených národov pre trvalo udržateľný rozvoj. V roku 2015 prijala svetová organizácia Agendu 2030, ktorá je plánom do budúcnosti. Jej hlavným cieľom je vytvoriť dôstojný život na celom svete. To zahŕňa ekonomické, ekologické a sociálne aspekty rozvoja. Cieľ 15 hovorí: Chrániť, obnovovať a podporovať trvalo udržateľné využívanie krajinných ekosystémov, udržateľne spravovať lesy, bojovať proti dezertifikácii, ukončiť a zvrátiť degradáciu pôdy a zastaviť stratu biodiverzity.
Pre dosiahnutie týchto cieľov je ochrana pôdy a najmä pôdoochranné vápnenie kyslých lesných pôd naďalej veľmi dôležitou súčasťou trvalo udržateľného obhospodarovania lesov. „V Nemecku a v Európe by preto mala byť zaručená primeraná a nepretržitá implementácia vápnenia na ochranu pôdy vo všetkých spolkových krajinách,“ zdôrazňuje v diskusii odborník na pôdu Dr. Reinhard Müller za iniciatívu „naturkalk“. To si vyžaduje na jednej strane dostatočnú a pokiaľ možno nebyrokratickú podporu zo strany EÚ, spolkovej vlády a spolkových krajín. Na druhej strane by mali byť na lesných úradoch a správach k dispozícii dostatočné personálne kapacity pre praktickú realizáciu (spracovanie žiadostí, poradenstvo, manažment).
V lesníckej stratégii EÚ sa zdôrazňuje osobitný význam udržiavania lesných pôd, keďže medzi stromami a pôdou funguje silná závislosť. Aby stromy prosperovali, korene stromov potrebujú získavať všetky základné prvky a živiny z pôdy. Pôdne vlastnosti a ekosystémové služby pôdy sa preto musia chrániť ako základ pre zdravé a produktívne lesy.
Nemecká lesnícka stratégia 2030 uvádza, že procesy spôsobené vstupmi síry a dusíka (ako acidifikácia a eutrofizácia) už výrazne zmenili mnohé lesné pôdy. To má dopady na lesnú produkciu, stabilitu lesov a ekosystémové služby lesa, ako aj na biodiverzitu a pôdnu vodu. Lesnícka stratégia vidí mnohé lesné ekosystémy na hranici ich odolnosti.
Dr. Müller preto požaduje: „Na silne kyslých lesných pôdach je ochranné vápnenie nevyhnutné a nesmie sa zanedbávať. V rámci trvalo udržateľného a preventívneho obhospodarovania lesov by sa malo v niektorých lokalitách dokonca posilniť. Dlhodobú adaptabilitu lesov na zmenu klímy je možné zaručiť len na zdravých pôdach.“
Zdroj: forstpraxis.de
Preklad: Bc. Barbora Albrechtová
Komentárov
Čo sa týka pokušenia, tak potom nerobme radšej nič, pretože pokušenie je prirodzenou súčasťou života každého človeka.
A sme zasa pri tom nešťastnom ničnerobení...
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.