Lesnícka výzva: Zamedzme šíreniu lykožrúta bukového. Aby bučiny neskončili ako smrečiny
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Lesník Ľuboš Tuľak na stránke Za zelený les na sociálnej sieti upozorňuje na problém s rozšírením lykožrúta bukového. Na portáli Lesmedium.sk sme písali o tomto probléme pred pol rokom. Upozornili naň najskôr Lesnícku ochranársku službu a potom aj našu redakciu lesníci z Lesopoľnohospodárskeho majetku Ulič. Potvrdzuje sa, že lykožrút bukový v bučinách môže postupne spôsobiť na lesných porastoch obrovské škody a že veľkou hrozbou pre slovenské lesy už nie je len lykožrút smrekový v smrečinách.
„Aj keď sa pozornosť odbornej verejnosti zameriava na poškodenie ihličnatých porastov lykožrútom smrekovým (Ips typographus), je čoraz častejšie rozsiahle poškodenie hlavne bukových porastov v ich optime lykožrútom bukovým (Taphorychus bicolor). Napáda nielen oslabené jednotlivé stromy, ale čoraz častejšie aj celé porasty. Buď ako následný škodca po Práchnovcovi kopytovitom (Fomes fomentarius), alebo ako následok ich celkového oslabenia z dôvodu sucha a následne rýchlej straty olistenia a odolnosti voči tomuto škodcovi. Často je zo strany vlastníkov lesa prehliadaný, resp. nenahlasovaný ako poškodenie hmyzom, ale iba ako vetrová kalamita.
Dávam to do pozornosti aj z dôvodu, že zanedbaním tohto problému môže nastať rozvrátenie bukových porastov a ako mi potvrdil aj dodávateľ prác, ide o dosť vážny problém. Prišiel z neštátneho sektora a z reči do reči mi potvrdil, že spracovávali rozsiahlu kalamitu v nemenovanom urbáre, kde podľa jeho slov „zrazu boli buky do pol roka bez lístia a samá dierka“. Asi jeden hektár bukového lesa išiel skoro dohola. Predpokladám, že keď sa do zvyšku porastu oprie Slnko, tak skončí podobne.
Podľa postrehov z jednotlivých lesných obvodov sa tento fenomén začína dosť prudko šíriť z Poľska cez Medzilaborce a Stropkov južným smerom. Dosť podrobne to odsledoval a zdokumentoval kolega z Lesnej správy Stropkov. Preto by som chcel poprosiť všetkých vlastníkov lesa, ktorí sa stretli s uvedeným škodcom, aby to neprehliadali, ale urobili všetko pre to, aby sa zamedzilo šíreniu tohto škodcu. Možno to teraz vyzerá ako nepodstatné, ale aby neskončili bučiny ako smrekové porasty,“ vyzýva kolegov Ľ. Tuľak.
Jozef Marko