Lesnícka osobnosť o budúcnosti slovenského lesníctva: Ak lesníci nebudú bojovať za to, aby lesy ostali zelené, nemajú pred sebou žiadnu budúcnosť
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V rubrike Osobnosti časopisu LES & Letokruhy predstavíme čitateľom Ing. Ladislava Kočika, ktorý bol v rokoch 1987 – 1993 námestníkom riaditeľa Lesoprojektu, pobočky Košice, v rokoch 1994 – 2005 jej riaditeľom a v rokoch 2006 – 2007, po začlenení pod Národné lesnícke centrum (NLC), pôsobil na pozícii vedúceho pobočky Košice. Od septembra 2007 až do odchodu do dôchodku v máji 2016, pracoval ako kontrolór projektov lesných hospodárskych plánov (programov starostlivosti o lesy) na odbore kontroly kvality LHP na Ústave pre hospodársku úpravu lesov NLC Zvolen. Z jeho rozprávania dnes na portáli Lesmedium.sk uverejňujeme dva fragmenty.
„Riešenie súčasného stavu v taxácii vidím jednoznačne v tom, že štát, ak mu záleží na lesnom hospodárskom plánovaní - na fungovaní tohto jedinečného nástroja obhospodarovania lesov, musí objektivizovať platbu za jeden hektár vyhotoveného programu starostlivosti o lesy, len tak sa podarí, keď už nie rapídne zvýšiť, ale aspoň udržať súčasný stav taxátorov a patrične ich za to odmeniť, najmä mladých záujemcov. Uvedomme si, že v taxácii ostali už iba tí skalní, ktorí síce chcú túto náročnú prácu stále vykonávať, ale nebudú tu navždy. Úplným vypustením vyhotovenia LHP z činnosti NLC Zvolen, boli v slovenskej taxácii unáhlene vykonané nezvratné zmeny, ktorých nápravu nevidím v reálnej podobe.“
Debatujeme aj o aktuálnej situácii v súvislosti s predložením poslaneckého návrhu zákona o ochrane prírody a krajiny s presunom pozemkov v národných parkoch pod správu štátnej ochrany prírody. Pýtam sa Ing. Kočika na to, aká je podľa jeho názoru budúcnosť slovenského lesníctva: „Bude taká, akú si súčasní lesníci vybojujú. Ak nebudú bojovať za to, aby lesy ostali zelenými lesmi, tak lesníctvo zanikne. Ak pristúpia na hru, rozohranú ochranárskymi organizáciami, tak nemajú pred sebou žiadnu budúcnosť.“
Jozef Marko