Lesnícka ochranárska služba: Nebývalé kalamity podkôrneho hmyzu v strednej Európe. Najúčinnejšie opatrenia - rýchle spracovanie alebo asanácia napadnutých stromov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V celej oblasti strednej Európy sa vyskytujú v smrečinách posledné tri roky kalamity podkôrneho hmyzu takých rozmerov, ktoré neboli nikdy predtým zaznamenané. Zatiaľ čo v minulosti dochádzalo spravidla k vzniku lykožrútových kalamít po vetrových kalamitách, ktoré poskytovali lykožrútom vhodné podmienky na premnoženie, tentoraz je mechanizmus odlišný a primárnou príčinou oslabenia a poškodenia porastov je sucho a vysoké teploty. Konštatuje to tím odborníkov z Národného lesníckeho centra – Lesníckeho výskumného ústavu Zvolen, Lesníckej ochranárskej služby Banská Štiavnica.
„V súčasnosti je, čo sa týka objemu spracovanej kalamity podkôrneho hmyzu na jeden hektár smrekových porastov najhoršia situácia v Českej republike a v Nemecku, najlepšia v Rakúsku. Na Slovensku došlo po roku 2018 k poklesu kalamity, v roku 2020 je odhadovaný spracovaný objem kalamity približne 1,8 mil. m3, čo predstavuje hodnotu 3,6 m3 na jeden hektár smrekových porastov. Aj keď sa jedná o pomerne vysoký pokles, je táto hodnota stále vysoká a viac ako dvojnásobná oproti priemeru za roky 1960 – 2020.
V porovnaní s okolitými krajinami boli u nás spracované veľmi vysoké objemy dreva napadnutého podkôrnym hmyzom už pred rokom 2015. Z tohto dôvodu sa nachádzajú na mnohých miestach namiesto rubných porastov mladiny. Veková štruktúra významných smrekových regiónov (Kysuce, Orava, Liptov, Spiš, Horehronie) sa zmenila v prospech mladších porastov. Znamená to, že lykožrút smrekový už nemá toľko vhodných porastov na premnoženie,“ uvádza odborný tím Lesníckej ochranárskej služby v časopise APOL, aktuálne problémy v ochrane lesa, 1/2021.
Podľa Lesníckej ochranárskej služby rýchle spracovanie alebo asanácia podkôrnym hmyzom napadnutých stromov zostávajú najúčinnejšími opatreniami. Cieľom je zastaviť kalamitu čo najskôr, pretože každá neplánovaná ťažba so sebou prináša škody na lese a následne aj straty na speňažení dreva.