Lesníci vracajú včely do lesov, mali by sa vrátiť aj do miest
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Po tom, ako bol chov včiel na začiatku minulého storočia bežnou súčasťou života horárov, oživujú lesnícku tradíciu chovu tohto mimoriadne užitočného živočícha v súčasnosti najmä štátne lesnícke podniky – LESY SR a LPM Ulič. Preto je aktuálne pretraktovaná téma významu a ochrany včiel zaujímavá aj z lesníckeho hľadiska. Najnovšie agentúra TASR na stránke Teraz.sk zverejnila názor poradcu prezidentky pre životné prostredie, energetiku, zmenu klímy a podnikateľské prostredie Norbert Kurillu, ktorý sa vyjadril, že téme včely ako chráneného druhu živočícha by mala predchádzať odborná a hlboká diskusia.
Dodal, že včiel je veľa druhov a je potrebné kategorizovať, ktoré budú chránené a ktoré nie. "Mám pochopenie pre to, že niektoré druhy treba chrániť pred vyhynutím a musíme zmeniť prístup. Včela je sama o sebe indikátorom kvality životného prostredia," poznamenal N. Kurilla.
V správe agentúry TASR sa ďalej uvádza, že štatistiky Európskej únie poukazujú na úbytok včiel za posledných 30 až 40 rokov o takmer 70 percent. Problémom je hospodárenie a používanie chemických postrekov a tiež parazity, ktoré prichádzajú na Slovensko dôsledkom zmeny klímy. Chýbajú aj remízky a biodiverzitné pásy, kde by sa včely mohli ukryť.
"Tieto hrozby sú reálne a ak sa nebudeme snažiť vrátiť včely do mesta, aby neboli len na vidieku, tak to bude ešte komplikovanejšie," povedal pre TASR N. Kurilla. Tvrdí tiež, že pre návrat včiel je možné vypestovať vlastnú zeleň na balkóne alebo na záhrade vysadiť ovocné stromy. "To sú miesta, ktoré včely vyhľadávajú a kde sa rodia. Takýmito malými krokmi vieme urobiť na konci dňa veľa."
Minister životného prostredia Ján Budaj by chcel, aby bola včela chráneným druhom živočícha. Taktiež spolu s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jánom Mičovským plánuje obmedziť chemické postreky, ktoré poškodzujú včely.