Lesníci sú aj rybári
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V tatranských tokoch už plávajú aj násady pstruha potočného.
Drobné vodné toky v Tatranskom národnom parku a Pieninskom národnom parku sú zarybnené. Opätovne po roku tak pracovníci Strediska genofondu rýb Východná Štátnych lesov TANAP-u vypustili do tatranských vôd viac ako sedemdesiattisíc kusov násad pstruha potočného. Robia tak každoročne predovšetkým kvôli udržaniu populácie pôvodného druhu potočných rýb vyskytujúcich sa v tejto oblasti. Dôvodom pravidelného zarybňovania horských bystrín je aj z roka na rok narastajúci počet vydier, bocianov a volaviek v území oboch národných parkov, pre ktoré sú ryby súčasťou ich potravy.
„Prvé pstruhy potočné sme vypustili do vôd tatranských tokov na Orave a potom postupne v ďalších deviatich lokalitách ochranných obvodov od Podbanského až po Tatranskú Javorinu a Červený Kláštor,“ vyratúva Peter Kriššák, vedúci Strediska genofondu rýb Východná. Na jeseň, keď do potrebnej veľkosti dorastú v rybníkoch Strediska genofondu rýb vo Východnej násady lipňa tymiánového, vypustia približne päť tisíc kusov tohto druhu ryby do vôd Bieleho Váhu.
V Stredisku genofondu rýb Východná Štátnych lesov TANAP-u chovajú násady troch druhov rýb – pstruha potočného, pstruha dúhového a lipňa tymiánového. Každoročne približne dve tretiny z novo odchovanej populácie všetkých druhov rýb použijú na zarybňovanie drobných vodných tokov v Tatranskom národnom parku a Pieninskom národnom parku. Časť z nich sa predá záujemcom v podobe násad na zarybňovanie lovných revírov a rybníkov mimo oboch národných parkov. Pstruh potočný a pstruh dúhový sa chová v rybníkoch Strediska genofondu rýb vo Východnej aj na konzumný predaj.
Viac na www.lesytanap.sk/sluzby