Lesníci skontrolovali chodníky
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
So začiatkom letných prázdnin sa zvyšuje zaťaženosť vysokohorských chodníkov v TANAP-e.
„Skontrolovali sme stav chodníkov, najmä ich priechodnosť, zisťovalo a priebežne sa zisťuje, v akom stave sú premostenia a zábradlia. Všetky úseky chodníkov sme vyčistili po zimnej sezóne od odpadkov z topiaceho sa snehu. Čistili sme odrážky, prerezávali popadané stromy, na niektorých úsekoch kosodrevinu, osádzali sme železné odrážky, ktoré boli vymyté a uvoľnené z chodníkov,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Štátnych lesov (ŠL) TANAP Lenka Burdová.
Doposiaľ si tieto malé úpravy a opravy chodníkov po zime vyžiadali približne 3000 eur. Nové alebo obnovené turistické chodníky v správe ŠL TANAP v území TANAP a Pieninského národného parku (PIENAP) v tomto roku zatiaľ nepribudli, rovnako ani bezbariérové trasy. Pre bezproblémový priechod invalidných vozíkov a detských kočíkov je v oboch parkoch udržiavaných a vyznačených približne 33 kilometrov značkovaných turistických chodníkov. „Upozorňujeme turistov, že v prípade invalidných vozíkov je nutný sprievod a v prípade detských kočíkov vhodné kolesá a ich obutie. Aktuálne informácie o bezbariérových trasách sú uverejnené na našej internetovej stránke,“ upozornila L. Burdová.
V správe ŠL TANAP, vrátane ochranných pásiem TANAP a PIENAP, je v súčasnosti 820 kilometrov turistických značkovaných chodníkov. Z toho približne 200 kilometrov sa vo vysokohorskom prostredí každoročne v období od 1. novembra do 15. júna vrátane z dôvodu ochrany prírody uzatvára. Ďalšie investície do turistickej infraštruktúry majú lesníci naplánované v mesiacoch júl až september. „Sieť značkovaných turistických chodníkov v TANAP má svoj dávnoveký účel, a to vytvoriť návštevníkom pohodlný a bezpečný prechod v náročnom teréne, ukázať im najzaujímavejšie miesta a zároveň usmerniť ich pohyb tak, aby bola čo najviac uchránená vzácnosť a nedotknutosť okolitého prírodného prostredia. Čiže všetkého toho, pre čo sem návštevníci chodia,“ zdôraznila L. Burdová.
Tatranskí lesníci, v ktorých starostlivosti turistické chodníky sú, pripravili pre turistov v tomto roku niekoľko noviniek. V Podbanskom to bude nový most v Tichej doline pod Valentkovou na turistickom chodníku vedúcom na Závory. V úseku chodníka Tichá dolina – Závory – Hladké sedlo v lokalite Liptovský košiar opätovne smerom na Závory pribudne nový stôl s lavičkami. Pod dvoma novými, ktoré nahradia dva staré turistické prístrešky, si budú môcť posedieť turisti aj na Zverovke. Chystajú sa tam vymeniť aj drevené lavičky na turistami početne navštevovanom chodníku okolo Roháčskych plies. „Ochranný obvod Tatranské Matliare plánuje v rámci bežnej údržby turistických chodníkov vymeniť drevené premostenia mokrých miest na modro značenom turistickom chodníku z Tatranských Matliarov smerom na rázcestie Biela voda a tiež opraviť rozpadajúci sa most na Šalviovom prameni,“ vymenúva Burdová. Momentálne je pre to uzavretý úsek modro značeného turistického chodníka vedúceho z Tatranských Matliarov k Bielemu plesu. Uzávera a obchádzka je v teréne riadne vyznačená. Po oprave dreveného premostenia bude chodník turistickej verejnosti opätovne prístupný.
V Habovke pod Sivým vrchom pribudnú v tejto sezóne informačné tabule s upozorneniami, že v blízkosti chodníkov sa bude spracovávať kalamita. Pod Ostrým Roháčom na Zverovke zas budú lesníci robiť niekoľko vážnejších opráv na frekventovanom turistickom chodníku vedúcom k Roháčskemu vodopádu v Spálenej doline. „Opravíme aj úseky chodníka v serpentínach smerujúceho do Baníkovského sedla. Rekonštrukcie sa dočká aj úsek turistického chodníka zo Zadnej Látanej doliny v smere na Lúčnu,“ dodáva L. Burdová.
Zdroj: Teraz.sk