Lesníci ručne pokosia chránený prírodný areál
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Seno poslúži ako potrava pre zver v zimných mesiacoch.
Chránený areál Dolná Zálomská je časťou lúky, ktorú obhospodaruje štátny podnik Lesy SR priamo v kaldere Poľany. Prezentuje biotopy charakteristické zachovanými, druhovo bohatými spoločenstvami pramenísk, slatín a stredne vlhkých rastlinných spoločenstiev.
Práve táto lokalita je z botanického hľadiska považovaná za jednu z najcennejších v CHKO Poľana. Okrem páperníka pošvatého (Eriophorum vaginatum) tu rastie zvonček hrubokoreňový (Campanula serrata), vstavač mužský (Orchis mascula ssp. signifera), vstavačovec májový (Dactylorhiza majalis), ostrica predĺžená (Carex elongata), škarda odhryznutá (Crepis praemorsa), bielokvet močiarny (Parnassia palustris), či vemenník dvojlistý (Platanthera bifolia).
Jemný manažment trávnatých porastov zabezpečuje prežitie vzácnych druhov aj v Chránenom prírodnom areáli Dolná Zálomská. Keby ich lesníci nekosili, už dávno by nebolo čo chrániť a druhy ako páperník pošvatý by v tomto území nemuseli prežiť. Kosenie lúk historicky patrí k lesnému hospodáreniu v tomto kraji, a to nie len ako súčasťou starostlivosti o zverené územie, ale aj pri manažmente lesnej zveri. Práve vďaka koseniu sa vzácne druhy flóry na tomto území udomácnili a zachovali dodnes. Aby dôvod vyhlásenie chráneného prírodného areálu uchovali, uchopia každoročne desiatky lesníkov zo štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky kosy a zamieria na 2,5–hektárovú lúku pri Kyslinkách, v Chránenej krajinnej oblasti Poľana.
„Ručné kosenie je základným manažmentom, ktorý v tejto lokalite aplikuje Odštepný závod Kriváň na zachovanie vzácnych druhov. Posledné dva roky rastie vegetácia akosi pomalšie a tak sa kosenie koná až v mesiaci august. Kosy v rukách viac ako tridsiatich lesníkov sa tu osvedčili. Rovnako ako po minulé roky však budeme radi, že sa k nám aj tento rok pridajú kolegovia so Štátnej ochrany prírody," prezentuje generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Marian Staník.
Vysoké teploty presúvajú začiatok kosby na 6 hodinu ráno. Hoci je pomerne sucho, gumáky sa v tomto prostredí zídu. Podmáčané územie a štatút Chráneného prírodného areálu (vyhláseného v roku 2000), si vyžiadali obmedzenia pri používaní ťažkých mechanizmov v spojitosti s manažovaním trávnatých porastov. „Aj napriek tomu, že by sa vyššie položená časť lúky dala pokosiť aj ľahkými motorovými kosačkami, lesníci 7. augusta radšej siahnu po kosách. Tráva sa následne vysuší a takto získané seno z horských lúk potom využívame ako krmivo pre zver v Chránenom poľovnom revíri Poľana," dodáva Marian Staník.