Lesníci postavili poldre v Levočských vrchoch
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Vybudovali jedenásť poldrov, najväčší je nad mestom Kežmarok a obcou Ľubica.
Jedenásť poldrov vybudovaných hlavne v oblasti Kežmarku, Podolínca a Starej Ľubovne má obyvateľov týchto oblastí chrániť pred povodňami. - Kapacita všetkých je 260-tisíc kubíkov, najväčší je polder nad mestom Kežmarok a obcou Ľubica, kde boli škody a záplavy v minulosti najväčšie, ten má kapacitu 100-tisíc kubíkov,- informoval generálny riaditeľ Vojenských lesov a majetkov SR Ján Jurica. Poldre by mali ochrániť približne 35-tisíc obyvateľov. Vojenské lesy a majetky SR čerpali na výstavbu poldrov päť miliónov eur z fondov Európskej únie z operačného programu Životné prostredie.
- Prvýkrát sa nám podaril projekt v spolupráci s ministerstvom obrany a ich rezortnou organizáciou, keď ministerstvo obrany, respektíve ich rezortná organizácia mohla čerpať prostriedky z fondov Európskej únie, - uviedol minister životného prostredia Peter Žiga.
Ako povedal, kapacitne tieto poldre ešte nie sú zásadné riešenie situácie, ale sú súčasť protipovodňových opatrení, pričom sa pripravujú aj ďalšie. - Potrebujeme postaviť ešte niekoľko stavieb, - dodal. Podľa neho ide aj o komplikovaný terén a množstvo nevysporiadaných vlastníckych vzťahov. Minister vo štvrtok o výstavbe ďalších poldrov diskutoval s občanmi v Kežmarku.
Poldre by mohli byť v budúcnosti podľa J. Juricu využité aj na rekreáciu, prípadne rybolov. Nad jedenástimi poldrami je vybudovaných aj viac ako 200 biotechnických opatrení. Tie významne spomaľujú vodný tok a zabezpečujú, aby sa do poldra nedostali usadeniny či naplaveniny, ktoré znižujú jeho objem a kapacitu. Údržbu poldrov budú zabezpečovať vojenské lesy, ktoré na to majú vyčlenené finančné prostriedky v rozpočte.
- Dohodli sme sa tiež so starostami obcí, ktoré sú pod jednotlivými poldrami, že nám budú pomáhať formou prác nezamestnaných občanov, - dodal.
Zdroj: Prešovský denník Korzár