Lesníci dostali na Šumave od ochranárov zelenú
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Čoho je veľa, toho je príliš, povedali si ochranári na Šumave a konečne povolili lesníkom likvidáciu podkôrnikovej kalamity. Stanovili síce prísne podmienky a nespokojné mimovládky samozrejme hrozia blokádami tohto rozhodnutia, ale to zatiaľ platí a lesníci sa budú snažiť zastaviť v Boubínskom pralese postup lykožrúta. Internetový portál idnes.cz totiž uverejnil včera informáciu, že Lesy ČR dostali súhlas na ťažbu lykožrútmi napadnutých stromov v Boubínskom pralese.
Správa NP Šumava udelila štátnym lesníkom výnimku zo zákona, ktorý ťažbu stromov zakazoval. Naďalej sa nesmie ťažiť v najcennejšom oplotenom jadrovom území Boubínskeho pralesa, ale v blízkych lesoch dostala kalamitná ťažba zelenú.
Výnimka je platná podľa informácie idnes.cz až do konca roku 2024. Správa národného parku lesníkom povolila, že stromy môžu ťažiť iba motorovými pílami a všetko drevo musia ponechať v lese. Nesmú tak vojsť do pralesa, v ktorom rastú dvesto až päťsto rokov staré stromy traktormi ani harvestormi.
„V ostatných porastoch, ktoré nie sú na mape farebne vyznačené, je možné stromy napadnuté lykožrútmi ťažiť, šetrne asanovať alebo vyvážať s tým, že na každom hektári ostane rozptýlených minimálne sto stojacich stromov – živých, odumierajúcich alebo suchárov,“ píše Silvie Havlátková zo Správy Národného parku v rozhodnutí, ktoré má k dispozícii MF DNES.
Národná prírodná rezervácia Boubínsky prales s rozlohou 673 ha sa nachádza v prvej zóne chránenej krajinnej oblasti. Prales je tvorený aj lesnými porastmi, ktoré prežili ničivé víchrice v 19. storočí.
Podrobnejšie informácie o tomto rozhodnutí, ktoré vzbudilo veľkú pozornosť, si môžete prečítať tu: