Lesníci analyzujú opakovanie povodní
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Prívalové dažde a záplavy, ktoré za posledné roky už viackrát zasiahli najmä východné Slovensko, korešpondujú aj s geologickým podložím danej oblasti a dôležitú úlohu tu zohráva stav lesov.
Podľa stanovísk Národného lesníckeho centra vo Zvolene, historická analýza stavu vegetácie na tomto území pred cca 2000 rokmi / keď ešte neboli človekom ovplyvnené/ ukázala, že značnú čas Východoslovenskej nížiny a podstatnú čas povodia Hornádu, Torysy, Ondavy, Latorice a Bodrogu, pokrývali vtedy lužné lesy. „Výskyt lužných lesov signalizuje v krajine výskyt periodických záplav, spojených s viac-menej pravidelnými povodňovými situáciami v týchto oblastiach, ktoré sa tu vyskytovali bez ohľadu na neporušený stav lesov. Výskyt záplav v tejto oblasti je daný celkovým vodným režimom krajiny, ktorému dominuje veľmi nízka absorpčná schopnos ažkých ílovitých pôd flyšového pásma“. Flyšové pôdy majú nízku priepustnos vody, čo pri intenzívnych dažďoch znamená, že táto voda nevsiakne do pôdy, ale steká do vodných korýt, ktoré sa rýchlejšie napåňajú a vylievajú. Pritom dažde v týchto oblastiach pretrvávajú už viac ako dva týždne, odhliadnuc od toho, že retenčná /zadržiavajúca/ schopnos tejto pôdy bola už vyažená v predchádzajúcich daždivejších mesiacoch , najmä v máji.
Lesy vo vodnom režime krajiny majú svoje nezastupiteľné miesto a š.p. LESY SR na nimi spravovanom území stromy v povodiach riek neaží - práve z dôvodu cieleného spevnenia brehov, čo je jeden z ochranných protipovodňových prvkov.
Na druhej strane, vníma lesné porasty ako jedinú záchranu pred povodňami je tiež skresľujúce. Veď napr.v Nízkych Tatrách a v Slovenskom Rudohorí spadlo okolo 100 mm zrážok a napriek nízkej lesnatosti k žiadnej vážnej povodňovej situácii na tomto území nedošlo- práve vďaka lepším pôdnym pomerom.
Tieto fakty uvádzame z toho dôvodu, že niektoré „subjekty“ majú tendencie pri podobných nešastiach hľada vinníka v našich radoch.
Pritom odhadované, viac ako 65 miliónové škody - /toto číslo sa ešte navýši odstraňovaním a spracovávaním podmytých a popadaných stromov/ sú tiež sumy, ktoré výrazne ovplyvnia náš hospodársky výsledok.
Súhlasíme, že lesné hospodárstvo by realizovaním cielených opatrení pri obhospodarovaní lesov, zahrádzaní bystrín či ďalších lesomelioračných opatreniach mohlo prispie k zvýšeniu retenčnej kapacity krajiny. To však nie je možné bez dostatočných finančných prostriedkov, ktorými v súčasnosti nedisponujeme.
Zdôrazňujeme- LESY SR, š.p. sú v prvom rade ľudia, ktorí celý život zasvätili lesom, ich záchrane, obnove a prosperite. Na Slovensku má lesné hospodárstvo pästoročnú tradíciu a naša krajina má 42%-zalesnenos, čo je takmer najvyššie číslo v strednej Európe.
Nevyspytateľnos počasia, prívalové dažde, veterné kalamity a následne aj podkôrnikové, sú sprievodnými znakmi klimatických zmien a globálneho otepľovania, ktoré sužuje celý svet.
Teórie niektorých vedcov / Ing. Michal Kravčík z MO ¼udia a voda/ napr. tvrdia, že záplavy sú priamym dôsledkom nesystémovosti, v dôsledku ktorej sa v 50-ych rokoch minulého storočia začalo viac ako 40% pôdy na Slovensku urbanizova, odvodňova a pretvára na poľnohospodársku pôdu...
AFA