Lesní pedagógovia na kongrese
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Učenie o lese v lese je hlavným princípom lesnej pedagogiky, ktorá v súčasnosti patrí v Európe k najmodernejším trendom vzdelávania k trvalo udržateľnému spôsobu života.
Približne 140 expertov z 15 krajín Európy diskutuje v Sielnici pri Zvolene o význame lesov pre zdravý životný štýl mladej generácie a pre edukáciu k zodpovednému a aktívnemu prístupu k lesom a životnému prostrediu. Koná sa tu totiž 10. Európsky kongres lesnej pedagogiky.
Kongres organizuje Národné lesnícke centrum Zvolen v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pod hlavičkou EHK OSN/FAO - pracovnej skupiny pre lesnú pedagogiku.
- Lesné prostredie zohráva dôležitú úlohu nielen pri výchove k trvalo udržateľnému rozvoju, ale podľa výskumov má blahodarný vplyv na zdravie človeka. Pobyt v prírode odbúrava stres, upokojuje, významne pôsobí proti obezite a posilňuje srdcovo-cievny systém a pohybový aparát. Výučba v prírodnom prostredí pôsobí motivujúco, podporuje lepšiu predstavivosť a prepájanie teoretických poznatkov s praxou, - hovorí Ľudmila Marušáková z Národného lesníckeho centra.
Ako uviedol vo svojom príhovore štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Spevár, lesná pedagogika nie je len o odovzdávaní a transfere informácií, lesná pedagogika je poslaním ľudí, ktorí majú lesy hlboko zakorenené vo svojich srdciach. Lesní pedagógovia sa teda usilujú zapáliť srdcia iných a motivovať ich k zodpovednému správaniu sa voči nášmu zelenému bohatstvu.
Na Slovensku lesní pedagógovia šíria tieto myšlienky prostredníctvom viacerých podujatí a projektov. Napríklad v Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline počas Dňa stromu, je tu projekt Lesnícke dni, Detská lesnícka univerzita, Putovná sova, vybudované sú interaktívne náučne chodníky a viacero aktivít ponúka Lesnícke a drevárske múzeum.
Zdroj: skolskyservis.teraz.sk