Lesné hospodárstvo väčšiny štátov EÚ patrí k najudržateľnejším na svete: Európske lesy ale dokážu odčerpať iba desatinu objemu uhlíka pochádzajúceho z fosílnych palív
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Keď v roku 2019 publikovali vedci štúdiu v časopise Science o možnom prínose vysádzania stromov z pohľadu pohlcovania oxidu uhličitého, spustila sa doslova celosvetová mánia. Politici a veľké firmy považovali vysádzanie stromov za najlepší spôsob boja s otepľovaním, automobilky sa predháňali s reklamami typu Kúp si auto, vysadíme strom. Téme sa venuje portál Veda na dosah.
„Hoci reakcia vedeckej komunity na prácu Jeana-Francoisa Bastina a kolektívu nenechala na seba dlho čakať a medzitým samotní autori štúdie uznali niektoré chybné kalkulácie, mánia o spásonosných lesoch žila naďalej. Autori mnohých nasledujúcich štúdií však poukázali na skutočnosť, že potenciál globálnych lesov zadržiavať uhlík je obmedzený. Veľmi dôležité je zachovať najmä prirodzené a druhovo bohaté lesné ekosystémy.
Nové štúdie však odhaľujú i niektoré prekvapivé skutočnosti, ktoré treba brať v súvislosti s lesmi a klimatickou zmenou do úvahy.
Hlavným záverom štúdie Jeana-Francoisa Bastina pôsobiaceho v Inštitúte integratívnej biológie v Zürichu bolo, že odhliadnuc od existujúcich lesov, poľnohospodárskej pôdy a urbanizovaných plôch môžu dodatočne vysadené lesy v ideálnom prípade dlhodobo uložiť viac ako 200 miliárd ton uhlíka (takýto objem uhlíka sa uvoľní za viac ako 20 rokov globálnej spotreby fosílnych palív). Trvalo by však niekoľko desaťročí, kým by sa zo sadeníc stromov stali dospelé jedince (približne 60 až 80 rokov). Podľa autorov ide napriek tomu o „najefektívnejšie riešenie klimatickej zmeny“.
Zrejme najlepším protiargumentom takéhoto záveru sú skutočné údaje o množstve uhlíka, ktoré lesy uskladňujú. Ak sa pozrieme na údaje o emisných inventarizáciách hodnotiacich celkovú bilanciu oxidu uhličitého, ktorý zostane každoročne v krajine uložený, všimneme si, že v štátoch EÚ došlo za poslednú dekádu k výraznému poklesu každoročne uloženého uhlíka. Lesy v Európe dokážu odčerpať asi iba desatinu objemu uhlíka pochádzajúceho z fosílnych palív.
Napriek všetkým problémom, ktorým čelí, však lesné hospodárstvo väčšiny štátov EÚ patrí k tým najvyspelejším a najudržateľnejším na svete. Za pokles objemu zadržaného uhlíka za posledných desať rokov nemôže nijaká zásadná zmena v lesnom hospodárení, ale narastajúce problémy, ktorým musia v súvislosti s novými klimatickými podmienkami európske lesy čeliť,“ píše portál Veda na dosah.
Link na celý článok: Ako nám lesy (ne)môžu pomôcť s klimatickou zmenou - VEDA NA DOSAH (cvtisr.sk)