Lesnatosť sa zvyšuje. Vo Švédsku i na Slovensku
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Švédsko patrí medzi najviac zalesnené krajiny sveta. Viac ako 70 percent jeho územia pokrývajú lesy a to aj napriek tomu, že drevársky priemysel patrí k jeho hlavnému odvetviu. Za posledných sto rokov sa však nestalo, aby v krajine vyrúbali viac stromov, ako v nej pribudlo. Lesnatosť krajiny sa tak zdvojnásobila, píše The World Economic Forum a na Slovensku túto informáciu publikoval portál Dobrenoviny.sk.
Článok pokračuje informáciou, že do roku 1903 sa vo Švédsku intenzívne ťažilo drevo. Spôsobila to bytová výstavba, poľnohospodárstvo, drevo sa využívalo ako palivoa drevené uhlie ako zdroj energie pre železiarstvo. V krajine neexistoval zákon, ktorý by výrub dreva korigoval. To sa však v uvedenom roku zmenilo a Švédi prijali prvý zákon o lesnom hospodárstve. Každý vysekaný strom sa musel nahradiť novým a zákon obmedzil aj množstvo dreva, ktoré bolo možné vyťažiť.
Pre porovnanie s vývojom lesnatosti u nás, v roku 1850 zaberali lesy 28 % územia dnešného Slovenska. Územie porastené lesmi sa postupne zväčšovalo, v roku 1970 bola lesnatosť približne 39 %. Od roku 2016 sa lesnatosť Slovenska zvýšila zo 40,35 na 41,2 percenta v roku 2018. Celkové zásoby dreva sa v lesoch Slovenska za ostatných desať rokov zvýšili o viac ako 7,4 percenta.
Podľa Forestportálu je lesnatosť v jednotlivých regiónoch Slovenska veľmi rozdielna. Najnižšiu lesnatosť majú nížiny a urbanisticky intenzívne využívané územia ako napr. Podunajská a Východoslovenská nížina, naproti tomu vysokou lesnatosťou sa vyznačujú územia napr. Vihorlatských vrchov, Nízke Tatry a Spišsko – gemerský kras.
Jozef Marko