Lesík môže rásť aj v oblakoch, Japonci majú vlastnú Bachledku
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V Tokiu oficiálne otvorili hlavný štadión pre OH 2020, má parky aj lesík v oblakoch. Slovenská tlačová agentúra SITA cituje Japonského premiéra Šinza Abeho, ktorého očaril Národný štadión v Tokiu. Ten bude hlavnou arénou budúcoročných olympijských a paralympijských hier. „Nádherne splýva s okolím a prírodou navôkol,“ poznamenal 65-ročný premiér Š. Abe počas oficiálneho otvorenia moderného stánku.
Guvernérka Tokia Juriko Koikeová podľa agentúry SITA vyzdvihla na štadióne použité tradičné symboly „krajiny vychádzajúceho slnka“ a mnoho zemitých farieb v rôznych odtieňoch. „Páčia sa mi všadeprítomné stromy,“ uviedla a upriamila pozornosť na to, že pri štadióne sa nachádza veľa zelene, od kvetináčov po kríky a ďalšie dreviny. Tokio patrí k najväčším mestským aglomeráciám sveta, avšak obyvatelia v ňom nájdu veľký počet parkov a zelených plôch.
Stavbu pre 68-tisíc divákov s možnosťou neskoršieho rozšírenia na 80-tisíc vkusne dopĺňa tzv. lesík v oblakoch, akýsi chodník vo výške 30 metrov nad zemou, ktorý vedie po celom obvode štadióna v dĺžke približne 850 metrov. Pre verejnosť bude otvorený v dňoch, keď sa po skončení OH nebude na štadióne konať žiadne podujatie.
S miernou nadsádzkou povedané, aj Japonci už majú vlastnú Bachledku, ktorá sa stala známou a mimoriadne navštevovanou najmä vďaka chodníku korunami stromov. Bachledka sa nachádza na hrebeni Spišskej Magury, na hranici Pieninského a Tatranského národného parku. Miernym stúpaním návštevníkov zavedie drevený chodník na masívnych pilieroch bezpečne zo zeme až do výšky 24 metrov, priamo ku korunám stromov.
Ale vráťme sa do Tokia, v ktorom nový olympijský štadión postavili za 36 mesiacov a stál 1,43 miliardy dolárov. 24. júla 2020 sa na ňom uskutoční otvárací ceremoniál OH. Okrem ceremoniálov by mal počas olympiády slúžiť aj atletickým súťažiam a futbalovému turnaju. V súvislosti s OH 2020 sa v Tokiu vrátane hlavného štadióna pustili do výstavby ôsmich úplne nových objektov. Ďalších 35 má prívlastok „dočasná budova“ alebo „budova staršieho typu“, ktoré v budúcnosti plánujú použiť na iné účely, čím organizátori ušetrili miliardy dolárov. Významnou súčasťou podujatia bude aj olympijská dedina pre 10-tisíc športovcov na okraji Tokijského zálivu.
Napriek ušetreným nákladom nepredstavuje najväčší športový sviatok pre japonskú metropolu lacnú záležitosť. Tokio vynaloží na túto udalosť najmenej 20 miliárd dolárov, z toho 70 percent budú tvoriť financie tamojších daňových poplatníkov.
Jozef Marko