Kyslíková dráha
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Novú trasu kondično-turistického okruhu vybudovala samospráva mesta Vranov nad Topľou v spolupráci s vranovským odštepným závodom Lesov Slovenskej republiky. Náklady dosiahli asi 2 500 eur.
Nový kondičný okruh s pracovným názvom kyslíková dráha prechádza v určitom úseku cez existujúcu trasu náučného turistického chodníka Bila hura. Ich spoločnou vstupnou bránou je lesný porast, ktorý sa nachádza v mestskej časti Juh.
"Myšlienka nášho projektu spočívala v tom, aby sme okrem turistiky a poznávania prírody prispeli k tomu, aby sa mohli ľudia počas svojich prechádzok venova aj aktívnemu cvičeniu," uviedol vedúci lesníckej výroby vranovského odštepného závodu Lesov SR Martin Strmeň.
Nová športová atrakcia s ôsmimi stanovišami je vybudovaná na úseku dlhom 660 metrov s celkovým prevýšením 40 metrov. "Cvičenia na jednotlivých stanovištiach sú koncipované tak, aby postupne zaažovali celé telo, čiže od dolných končatín cez brucho, chrbát a ruky. Na každej z ôsmich drevených tabúľ je popísaný cvik podľa náročnosti osobitne pre mužov a ženy," priblížil M. Strmeň.
Financovanie projektu v hodnote asi 2 500 eur si medzi sebou podelili takmer rovnakým dielom vranovský odštepný závod Lesov SR a mesto Vranov nad Topľou. Príprava a realizácia projektového zámeru trvala tri mesiace. Turistický chodník Bila hura, ktorý bol vybudovaný v roku 2009, je dlhý asi 2 200 metrov. Na jeho trase je umiestnených 10 náučných tabúľ so zameraním na prírodné pomery, rastlinstvo, živočíšstvo, ako aj históriu vranovského regiónu.
(Zdroj: Korzár, 8.6. 2010)