Kúrenie drevom je opä v obľube
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Čoraz viac domácností na Slovensku používa drevo nielen ako doplnkový, ale aj hlavný zdroj na výrobu tepla. Zvýšený dopyt po palivovom dreve sa okamžite premietol do rastu cien. Za posledných šes rokov sa zdvojnásobili, za kubík dreva sa platí od 700 do 1 000 korún.
¼udia sa na drevo začali preorientováva po zdražovaní plynu, elektrickej energie a uhlia. Na vykurovanie drevom prešli predovšetkým v podhorských obciach. Nielen preto, že les majú doslova za humnami, ale aj preto, že mnohí občania na vidieku sú členmi urbárskych spoločenstiev a palivové drevo získavajú lacnejšie, ako sú obvyklé trhové ceny.
Štátne lesy, ktoré obhospodarujú asi polovicu lesných porastov na Slovensku, predávajú ročne okolo stotisíc kubíkov palivového dreva. Dopyt po ňom rastie, ale ažba od roku 2000 po vlaňajšok sa zvýšila len asi o dvadsatisíc kubíkov.
„Veľkí odberatelia dreva nakupujú čoraz viac, pričom na spracovanie v celulózkach nemajú problém zobra aj čas palivového dreva," povedal Boris Pekarovič, vedúci obchodu a logistiky v Lesnom závode Čierny Balog. Vlani v tomto závode predávali palivové drevo priemerne po 694 korún za kubík, tohto roku cena stúpne o 8 až 10 percent, odberateľ teda zaplatí za kubík okolo 770 korún.
Cenu palivového dreva dvíha dopyt, a to nielen po klasickom palivovom dreve, ale aj štiepke a vláknine. Niektoré mestá už majú teplárne s kotlami umožňujúcimi spracovanie štiepky. Podľa predsedu Únie vlastníkov neštátnych lesov Juraja Vanku to takisto prispieva k zvyšovaniu cien.
Dokedy bude cena rás, lesníci nevedia odhadnú, ale všetko má podľa nich prirodzené hranice. Pod rastúcu cenu sa nepodpísala iba zvýšená spotreba dreva, ale ako pripomenul Boris Pekarovič, aj to, že stúpali náklady na jeho spracovanie vyvolané rastom cien energií.
Najlacnejšie môžu drevo získa členovia pozemkových spoločenstiev - urbariátov. Urbárnici sa postarali o to, že čas dreva z prebierok 30- až 70-ročných porastov, ktorá prv putovala ako vláknina do celulózok, zostáva pre ich vlastné potreby ako palivové drevo. V čase všeobecného rastu cien energií je to podľa Vanku prirodzená reakcia ľudí, ako si aspoň čiastočne zníži náklady na teplo.
„Kubík palivového dreva vyjde člena urbariátu v Gemeri asi na 300 až 600 korún, pokiaľ si pravda drevo spracujú sami," povedal Jozef Vlčák, šéf regionálneho združenia vlastníkov neštátnych lesov v Rožňave. Keď si ho však dajú prihotovi, potom sa cena veľmi rýchlo vyšplhá aj k tisíc korunám. Nečlenov urbariátu stojí kubík bukového, dubového alebo hrabového dreva až 1 600 korún.
(Pravda, 16.1.2007)