Kto zaplatí spílenie stromov?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Štátne lesy TANAP-u požiadali minulý týždeň ministerstvo životného prostredia (MŽP) o preplatenie nákladov na pílenie odumierajúcich stromov pri turistických chodníkoch. Takýto strom môže hocikedy spadnú a tak ohrozi zdravie pešieho turistu.
Žiados odôvodnili "postupom štátnej správy ochrany prírody (Krajský úrad ŽP v Prešove - pozn. redakcie), ktorá výnimky na spracovanie vetrovej a následne lykožrútovej kalamity v 5. stupni ochrany prírody neudelila, neudelila včas alebo o ich udelení do dnešného dňa nerozhodla." Podľa slov lesníkov takto stratený čas náklady na odstraňovanie stromov enormne zvýšil.
Marta Makarová z KÚ ŽP v Prešove odmietla zodpovednos tejto inštitúcie za zvýšenie nákladov pílenia stromov pri chodníkoch. "Na to, že ŠL TANAP-u nepotrebujú na pílenie týchto stromov žiadnu výnimku, sa nás opýtali až v decembri 2006. Mohli to urobi oveľa skôr." Podľa Makarovej však v žiadnej z predmetných žiadostí lesníkov zmienka o stromoch pri turistických chodníkoch nebola. "Žiadosti boli veľmi všeobecné. Napriek tomu sme v každom rozhodnutí ŠL TANAP-u upozornili na možnos pri ohrození zdravia a života zasahova bez udelenia výnimky."
V tejto súvislosti sme sa hovorcu ŠL TANAP-u M. Šturcela opýtali, či budú lesníci pílenie stromov podmieňova udelením finančného príspevku. "Kde to je v absolútne zlom stave, tam operatívne zasahujeme. Problémom je, že takýchto stromov pribúda čoraz viac, rovnaká je i prognóza. Situácia prestáva by zvládnuteľná. Toto je naša jediná motivácia žiadosti o príspevok." Podľa M. Šturcela nemožno oddeli zvyšujúce sa odumieranie stromov pri chodníkoch od neriešenia lykožrútovej kalamity na celom území 5. stupňa ochrany. "Tam smerovali naše žiadosti o výnimky na spracovania kalamitného dreva."
Juraj Švajda zo Správy TANAP-u z rezortu ŽP vidí riešenie podobných problémov v prevzatí rakúskeho modelu. "Príklad poukazuje na nevyhnutnos previes správu chránených území s 5. stupňom ochrany pod Správu TANAP-u. V takých prípadoch by si podobne ako v Rakúsku správa národného parku objednala spílenie stromov u lesníkov a zaplatila im za to."
(KORZÁR, košický denník, 30.1.2007)