Kto môže za povodeň?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Časť Kežmarku bola v piatok pod vodou, rovnako ako pred štyrmi rokmi problémy spôsobila riečka Ľubica. Na vine sú podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka ľudia, ktorým štát „vlastne“ vrátil lesy v bývalom Vojenskom obvode Javorina. Vlastníci žiadajú ospravedlnenie, za výruby vraj nemôžu.
„Došlo opäť k obrovskému množstvu výrubov a zem už nedokáže zachytávať vodu tak, ako keď sú stromy nasadené, takže sa to prejavuje obrovským, rýchlym prietokom dažďovej vody rovno do korýt,“ tvrdil minister počas piatkového výjazdu na východ Slovenska. Pôvodní vlastníci lesov žiadajú, aby sa im R. Kaliňák ospravedlnil. „Štát nám vrátil pozemky len na papieri, fyzicky ani štvorcový meter,“ zdôrazňuje Martin Pitoňák.
Hoci vojenský obvod v roku 2011 zrušili, na pozemkoch stále hospodári štátny podnik Vojenské lesy a majetky. „V čase, keď nám štát pozemky zobral, boli tu hlboké lesy. Dnes vidíte väčšinou len holiny.“
Predseda družstva Ruskinovce Karol Galek označil vyjadrenie ministra za lož. Hovorí, že štát viac ako 60 rokov bezohľadnou ťažbou a holorubmi systematicky nivočil lesy v Javorine.
„Pôvodných obyvateľov a ich potomkov, ktorí boli násilne vysťahovaní z tejto oblasti a žijú v okolí Kežmarku, štát prvýkrát poškodil v 50. rokoch. V súčasnosti ich opäť oberá o majetok tým, že nerobí žiadne protipovodňové opatrenia a nehospodári v našich lesoch zodpovedne.“
Vody Ľubice zasiahli v Kežmarku rovnaké miesta ako za ničivej povodne pred štyrmi rokmi. V roku 2010 povodeň spôsobila škody asi za 1,2 milióna eur, štát preplatil okolo 400-tisíc.
Teraz odhadujú výšku škôd na 200- až 300-tisíc, môže byť aj vyššia. Akú sumu mestu štát preplatí, nie je jasné.
Samospráva podľa primátora Ivana Šajtlavu nemá zákonné možnosti zasiahnuť do povodia, ani peniaze. Verí, že sa „hore spamätajú a začnú s tým niečo robiť“.
O prevencii pred povodňami tvrdí, že štát urobil veľmi málo. „Niekoľkokrát sme rokovali s vodohospodárskym podnikom aj s Vojenskými lesmi, ktoré mali projekt výstavby poldrov na zachytávanie vody. Nakoniec sa neuskutočnil. Zrejme pre nedostatok financií.“
(Zdroj: Ľubovniansky KORZÁR, 19.5.2014)