Kremnica vs. Vojenské lesy a majetky
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Kremnica stále čaká na vrátenie 650 hektárov lesa, o ktoré sa roky sporí s vojenskými lesmi. Hoci súdy rozhodli v prospech mesta, štátne Vojenské lesy a majetky ich nechcú vydať.
Spor o Rovnú horu v katastri obce Sklené sa začal pred zhruba sedemnástimi rokmi. „Nárokujeme si na tieto pozemky, pretože vieme preukázať, že pred zoštátnením boli majetkom mesta. Vlastníctvo tohto majetku potvrdil už aj súd,“ povedal hovorca Kremnice Silver Jurtinus.
V prospech mesta rozhodol martinský okresný súd, verdikt vlani v novembri definitívne potvrdil Krajský súd v Žiline. Štátny podnik Vojenské lesy a majetky mal podľa rozsudku vydať mestu Rovnú horu do tridsiatich dní, no nestalo sa tak.
Nerešpektovanie rozhodnutia súdu zo strany štátnej organizácie je podľa vedenia radnice neprijateľné a Kremnica na to naďalej dopláca. „Mesto prichádza o peniaze, pretože nemôže užívať vlastný majetok, hospodáriť v ňom a mať z neho úžitok,“ spresnil S. Jurtinus s tým, že zisk z činnosti kremnických Mestských lesov, ktoré obhospodarujú lesný majetok mesta na výmere vyše 9 700 hektárov, je najdôležitejším príjmom mestského rozpočtu.
Vojenské lesy a majetky majú na nevydanie pozemkov svoje argumenty. „Rozhodnutie Okresného súdu v Martine aj Krajského súdu v Žiline považujeme za nezákonné. Pretože Rovnú horu naďalej považujeme za majetok štátu, podali sme mimoriadny opravný prostriedok na Najvyšší súd a návrh na odklad vykonateľnosti rozhodnutia,“ zdôvodnil generálny riaditeľ podniku Ján Jurica.
Najvyšší súd zatiaľ nerozhodol, pretože musel spis vrátiť pre chybu súdu nižšieho stupňa. „Až po opätovnom predložení spisu s odstránenou chybou bude môcť Najvyšší súd o predmetnom dovolaní rozhodnúť,“ píše sa v stanovisku Najvyššieho súdu. Hovorkyňa žilinského krajského súdu Anna Dudová Záborská potvrdila, že spis bol vrátený na Okresný súd Martin začiatkom februára. Išlo o doplnenie osobitného plnomocenstva pre dovolacie konanie od jedného z účastníkov konania. „Spis bol dnes odoslaný Najvyššiemu súdu SR,“ spresnila včera.
Podanie dovolania vníma mesto ako pokračovanie obštrukcií a rôznych prieťahov, ktoré roky sprevádzali celý proces. Vidí za tým zisky z predaja dreva a lukratívny poľovný revír, o čo štátne vojenské lesy nechcú prísť.
Riaditeľ J. Jurica, naopak, tvrdí, že na Rovnej hore nezarábajú. Lokalita je podľa neho silne napadnutá podkôrnym hmyzom a poškodená požiarom. „Spracúva sa kalamita, teda výkon náhodnej ťažby. Zvýšené náklady na spracovanie drevnej hmoty prevyšujú tržby alebo sú na ich úrovni,“ povedal. Podľa neho sa nedá hovoriť ani o lukratívom revíri.
(Zdroj: PRAVDA, 22.2.2013)