Koniec uzávery v Tatrách
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Od pondelka sú turistom k dispozícii všetky značkované turistické chodníky v Tatranskom národnom parku. No niektoré môžu byť po kalamite ešte nepriechodné a niektoré zasnežené.
Po viac ako siedmich mesiacoch tak turisti môžu okrem vysokohorských chát ísť na výlety aj cez vysokohorské sedlá a na vrcholy, na ktoré vedie značkovaný turistický chodník. Niektoré z chodníkov môžu byť stále nepriechodné pre popadané stromy po víchrici z 15. mája. Okrem toho sa na niektorých vyššie položených úsekoch môže ešte stále nachádzať sneh.
„Po ohtoročnej zime budú niektoré úseky chodníkov vedúce do vysokohorských sediel, najmä z východnej strany, minimálne do začiatku leta ešte pod snehom. Na týchto snehových poliach hrozia pády,“ uviedol vedúci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov Tatranského národného parku Dominik Michalík.
Preto by mali turisti s týmto nebezpečenstvom počítať, a ak nemajú dostatočný výstroj a skúsenosti, prechody cez sedlá by mali odložiť na neskoršie obdobie. Ďalšou hrozbou jarného obdobia je „čistenie stien“. Voda z topiaceho sa snehu a stekajúca zo stien strháva so sebou kamienky až balvany, prípadne skalné lavíny, ktoré môžu ohroziť turistov pod nimi.
Návštevníci by preto mali byť počas túr v tomto období opatrní, hlavne pri prechode cez rizikové lokality.
Tatranské turistické leto trvá štyri a pol mesiaca Počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny pracovníci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAP-u opätovne skontrolujú a doplnia značkovanie všetkých farieb, vrátane náhradného tyčového značenia na turistických chodníkoch v kalamitných a bezlesných úsekoch. Turistom tak uľahčia orientáciu vo vysokohorskom teréne.
Týka sa to aj 25 kilometrov turistických chodníkov, ktoré sa nachádzajú na spoločnej slovensko-poľskej hranici.
Hoci Schengen umožnil prechod štátnej hranice s Poľskom na ktoromkoľvek mieste, vo vysokohorskom prostredí Tatranského národného parku je prechod hranice možný len na turistických značkovaných chodníkoch. Jedným z takýchto miest je napríklad aj vrchol Rysov.
Štátne lesy Tatranského národného parku spravujú v území TANAP–u 600,9 kilometra turistických chodníkov. Stredisko terénnych služieb zabezpečuje značenie až 739,5 kilometra chodníkov v území Vysokých a Západných Tatier a v oblasti Spišskej Magury – západ.
V týchto lokalitách nájdu návštevníci aj osem náučných chodníkov a rovnaký počet bezbariérových turistických chodníkov. Sezónna uzávera značkovaných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku opäť začne platiť 1. novembra.
(Zdroj: Korzár, 17.6.2014)