Komentár: Žiadni vykrádači porastov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Na stretnutí s členmi Výboru PRO SILVA som sa od nich dozvedel, že lesníci, ktorí nedôverujú postupom, zameraným na pestovanie trvale vekovo a druhovo rozmanitého, horizontálne aj vertikálne rozčleneného lesa, obviňujú protagonistov prírode blízkeho obhospodarovania lesov (PBOL), že spôsobom jednotlivého alebo skupinového výberu stromov, ktorým rozvoľňujú koruny cieľovým jedincov a zároveň vytvárajú dostatok svetla pre prirodzené zmladenie, vykrádajú porasty. Čiže znižujú objemovú a tým aj cenovú výťažnosť drevnej hmoty v takto pestovaných lesných porastoch.
Na Lesníckom dni PRO SILVA v objekte Kráľovčík na Lesnej správe Hanušovce (OZ Prešov, LESY SR, š. p.), ktorý je zaradený do objektov PRO SILVA od roku 2006 a je pestovaný v súlade so zásadami PBOL, som sa presvedčil na konkrétnom prípade, že o takomto „vykrádaní“ porastov nemôže byť vôbec reč. Opak je totiž pravdou. A tú prezentovali lesníci na demonštračnej ploche s rozmermi 30 x 30 metrov, na ktorej boli namerané hrúbky stromov v d 1,30 a vypočítaný objem drevnej hmoty k 1.7.2014 presne 46,93 m³. V novembri 2015 bolo vyťažených na tejto ploche 5 stromov s výťažnosťou 13,83 m³. K 1.5.2019 predstavovali namerané hrúbky v d 1,30 a vypočítaný objem drevnej hmoty na tej istej ploche 42,44 m³.
Čísla hovoria jasne. Výsledok uplatňovania PBOL na tejto ploche znamená + 9,34 m³, navyše veľmi kvalitnej drevnej hmoty. Teda ide nielen o snahu pestovať stabilnejšie a odolnejšie, ale aj ekonomicky výnosnejšie porasty. Kritici môžu opäť namietať, že náklady na tento spôsob hospodárenia sú vyššie. Zástancovia PBOL tvrdia, že to je znova omyl, pretože sa takto darí ušetriť náklady napríklad na umelé zalesňovanie, vyžínanie, prečistky alebo prerezávky.
Jozef Marko