Komentár: V čom alebo v kom je problém v Uliči? Fakty kontra emócie
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Pred vyše týždňom bolo v Uliči mimoriadne rušno. V masmédiách a na sociálnych sieťach rezonovali z úst aktérov slová ako štrajk, hrozba, nezamestnanosť, klamstvo, ťažba dreva v národnom parku, trestné oznámenie, mafia a pod. Všetok virvar bol mediálne prikrytý konfliktom lesníci (Lesopoľnohospodársky majetok Ulič) kontra ochranári (Lesoochranárske zoskupenie VLK).
Predmet sporu: Program starostlivosti o lesy na Lesnom celku Starina. "Daný lesný celok predstavuje zhruba 50 percent kompetenčnej výmery LPM Ulič a ročne sa má na ňom vyťažiť 35 000 kubických metrov drevnej hmoty, čo je zhruba 50 percent dreva z celkovej ťažby LPM Ulič," uvádza sa v otvorenom liste štátneho podniku LPM Ulič, adresovanom ministrom pôdohospodárstva, životného prostredia a práce, sociálnych vecí a rodiny, pričom poukazuje na skutočnosť, že "pokiaľ sa nebude realizovať ťažba dreva, nebudú tržby a nebude ani na mzdy".
Skúsme teraz racionálnym pomenovaním objektívnych faktov opísať, čo predchádzalo minulotýždňovému emocionálne-mediálnemu výbuchu v Uličskej doline.
Program starostlivosti o lesy (PSoL) na Lesnom celku Starina sa tvorí na roky 2020 -2029. Pred vyhotovením protokolu o výsledku prerokovania správy o hospodárení v máji 2020 Lesoochranárske zoskupenie VLK dalo námietku a požadovalo, aby bol PSoL posudzovaný v súlade s ustanoveniami zákona č. 24/2006 o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. V podobnom znení sa vyjadrila aj Správa Národného parku Poloniny, ktorá zistila v apríli 2020 významné dopady na predmet ochrany. Riaditeľom Správy NP Poloniny bol ešte v tom čase Ing. Mário Perinaj.
Okresný úrad v sídle kraja, odbor životného prostredia v Prešove, ktorého názorom je viazaný orgán štátnej správy lesného hospodárstva, požadoval takisto posudzovanie nového PSoL podľa zákona č. 24/2006 o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Prvotný návrh PSoL bol z toho dôvodu prepracovaný.
Ing. Perinaj bol od mája 2020 povereným riaditeľom a 27. júla 2020 sa stal novým riaditeľom LPM Ulič po tom, ako uspel ako jediný uchádzať o túto pozíciu v druhom kole výberového konania. V lete 2020 Správa NP Poloniny vydáva stanovisko, v ktorom uvádza, že PSoL nebude mať významný vplyv na životné prostredie. PSoL je schválený. Lenže Lesoochranárske zoskupenie VLK stanovisko nezmenilo, v posledný deň plynutia lehoty sa odvolalo. A podľa zákona o lesoch (§ 41, ods. 13) nemá odvolanie odkladný účinok.
Ochranári z Uliča na svojej stránke na sociálnej sieti uvádzajú, že o námietke lesooochranárov sa od mája do decembra minulého roka vedelo, takže stačilo podľa nich nechať vypracovať požadovanú štúdiu o vplyvoch na životné prostredie a bolo by po probléme. „Vypracovanie a následné schvaľovanie by netrvalo viac ako štyri až päť mesiacov. Keďže bol vtedy Ing. Perinaj zaneprázdnený fabulovaním obvinení proti bývalému vedeniu štátneho podniku LPM Ulič, tak na tento detail zabudol. Myslel si, že dokáže z pozície sily a cez kamarátov pretlačiť, aby sa VLK stiahol. Namiesto toho však mal postupovať ako manažér a nechať si vypracovať štúdiu a osloviť VLK ohľadom konzultácií, aby sa potom predišlo komplikáciám pri schvaľovaní.“
LPM Ulič sa do ťažby v Lesnom celku Starina zatiaľ nepúšťa. "Rozhodnutie okresného úradu je síce vykonateľné, ale ide na rozpor na ministerstvo. Ja neviem prejudikovať, ako ministerstvo rozhodne," vyjadril sa minulý týždeň pre TASR M. Perinaj a dodal, že ak by štátny podnik na predmetnom území s ťažbou začal, v prípade prehodnotenia rozhodnutia ministerstvom by tak mohol spôsobiť aj majetkovú škodu...
Takže v čom spočíva aktuálny problém medzi lesníkmi a ochranármi v Uliči? Myslím, že otázka by mala znieť trochu inak: V kom je aktuálne medializovaný problém? Chronológia faktov v článku dáva na túto otázku jasnú odpoveď.
Jozef Marko