Komentár: Rezolúcia pre lesy má zmysel. Pravda si bez takýchto aktivít sama neporadí
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Rezolúcia zo stretnutia právnických a fyzických osôb z prostredia lesníctva, spracovania dreva, ochrany prírody, vzdelávacích organizácií a sociálnych partnerov, ktoré svoju stabilitu, perspektívu a spoločenskú zodpovednosť vidia a cítia v trvalom zachovaní a dlhodobom konsolidovanom využívaní lesného bohatstva a funkcií lesa v krajine, konaného pri príležitosti 20. výročia založenia združenia PEFC Slovensko si zaslúži pozornosť. Pomenováva najväčšie problémy, ktoré táto krajina pred sebou tlačí v ochrane a obhospodarovaní lesov.
Účastníci stretnutia v rezolúcii uvádzajú, že zdieľajú víziu FOREST EUROPE (Ministerská konferencia o ochrane lesov v Európe, vyvíjajúca spoločné stratégie pre svojich 46 signatárov, ako chrániť a udržateľne spravovať lesy – pozn. red.), ktorá znie: „Európske lesy sú udržateľne obhospodarované tak, aby boli odolné, zdravé, produktívne a multifunkčné a prispievali k trvalo udržateľnému rozvoju poskytovaním ekonomických, sociálnych environmentálnych a kultúrnych úžitkov pre súčasné a budúce generácie. Vrátane uznania úloh a významu stromov rastúcich mimo les vo vidieckych a mestských oblastiach“. V rezolúcii preto naliehavo žiadajú:
- Akceptovať a stanoviť lesné ekosystémy ako prostredie, ktoré zabezpečuje fungovanie ekosystémov a prvkov nevyhnutných pre život človeka a ako systémy zabezpečujúce zmierňovanie klimatickej zmeny. Kvalitná a cielená starostlivosť o lesy je zárukou ich trvalého udržania, zabezpečenia biodiverzity a života v našej krajine je prioritou, ktorá nepodlieha rozhodovaniu ochrany prírody.
- Bezodkladne prijať moratórium na vyhlasovanie nových chránených území alebo ich zonácie a schvaľovanie programov starostlivosti o chránené územia a vydávanie nových obmedzujúcich rozhodnutí vo vzťahu k využívaniu lesov určených aj na produkciu dreva do vykonania kritickej revízie existujúcich chránených území vzhľadom na ich celospoločenský význam, ekonomickú krízu, demografický vývoj a potreby obyvateľov Slovenska.
- Zabezpečiť plynulé vydávanie súhlasov na spracovanie dôsledkov poškodenia lesa. Rešpektovať vedecké poznatky uplatňované pri ochrane lesa pred biotickými škodcami. Rozhodnutia o obmedzení alebo zákaze spracovania kalamity v I. až III. stupni ochrany vydávať v spolupráci s hospodárom a obhospodarovateľom po posúdení vplyvov rozhodnutia na udržanie priaznivého stavu biotopov a okolitých lesov.
- Pripraviť za účasti širokej odbornej a laickej verejnosti a realizovať reformné opatrenia, stanoviť časovú os ich realizácie.
Reformné opatrenia sú adresované Národnej rade SR, Vláde SR, ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny, ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu a ministerstvu životného prostredia. Stojí za to vymenovať najmä tie, ktoré sa týkajú envirorezortu:
- Zrušiť všetky chránené územia, na vyhlásenie ktorých nemá MŽP SR súhlasné stanovisko správcov, alebo vlastníkov lesného majetku, na ktorom sa chránené územia nachádzajú.
- Bezodkladne vykonať kritickú revíziu chránených území Slovenskej republiky všetkých stupňov s cieľom chrániť skutočne to, čo je vzácne a nechrániť fiktívne chránené územia.
- Pretransformovať vhodné územia (na základe požiadaviek vlastníkov a užívateľov pozemkov) do podoby medzivládneho vedeckého programu UNESCO Človek a biosféra, prostredníctvom sústavy biosférických rezervácií.
Možno tieto požiadavky niekomu v tejto politickej konštelácii znejú utopicky a hovorí si, že nemá zmysel ich vyslovovať, pretože sa nimi nikto z kompetentných nebude zaoberať. Pravda ale potrebuje takéto aktivity a konkrétne činy. Racionálne a odborné argumenty treba opakovane a neúnavne vyslovovať pri každej príležitosti a postaviť sa tak pokryteckej ideológii, účelovej demagógii a bezohľadnej arogancii. Inak pravda nad nimi nezvíťazí. Samej sa jej to totiž nikdy nemôže podariť.
Jozef Marko