Prihlásiť

Komentár: Nechcené smrečiny? Prestaňme si špiniť do vlastného hniezda!

Už dlhodobejšie smrečiny na Slovensku čelia nielen škodlivým abiotickým a biotickým činiteľom, ale aj ochranárskej antismrekovej loby, ktorá prezentuje smrečiny ako nepôvodné, nevhodné a na zánik odsúdené lesné kultúry. Čo ma však irituje, že na takúto demagogickú vlnu v poslednom čase naskočili aj niektorí čelní predstavitelia lesníckej komunity. Iste, nájdeme lokality, kde smrečiny pôvodné nie sú a na takýchto stanovištiach trpia a nie sú životaschopné. Ale takýto pohľad sa nedá paušalizovať.

Doporučený Pohľad z vrcholu Choča Foto Jozef Marko Pohľad z vrcholu Choča

Už jedľovo-bukový vegetačný stupeň v nadmorskej výške 500 – 1 000 m n. m. predsa definuje smrek popri buku a jedli ako tretiu najvýznamnejšiu drevinu. Od nadmorskej výšky 900 m n. m. môžeme povedať, že ihličnaté dreviny majú podľa definícií vegetačných stupňov prevahu nad listnatými. Dôležité sú však aj na Slovensku veľké orografické rozdiely a špecifiká. Nemôžu byť predsa porovnávané klimatické podmienky v rovnakej nadmorskej výške vo Vihorlatských vrchoch a Oravských Beskydách. Kým napríklad na Poľane sa v nadmorskej výške bezmála 1 500 m n. m. vyskytujú prirodzené mohutné smrečiny, na Choči, či Pilsku cca od 1400 m n. m. končí hranica lesa a nastupuje kosodrevina.

Nedá sa teda pevne držať len učebnicovo predpísaných vegetačných stupňov, ale treba zohľadňovať všetky vplývajúce parametre a špecifiká. Nezabúdajme preto na jeden nespochybniteľný fakt, že smrekové porasty na Slovensku mali, majú a verím aj budú mať svoje prirodzené zastúpenie. Realita však je, že smrečiny sú oslabené a sčasti aj vo veľkom vymierajú. A verejnosti predkladaný argument k ospravedlneniu takéhoto nelichotivého stavu smrečín? „Lesníci v minulosti neodborne preferovali smrek a teraz žneme, čo oni zasiali“. Takýto prízemný argument od ochranárov nie je prekvapujúci, ale čo mňa dvíha zo stoličky je, že na túto vlnu v poslednej dobe naskakujú aj lesnícki predstavitelia. Dokonca  priamo zo svojich radov dochádza ku kritike práce a koncepcie predchádzajúcich generácií lesníkov.

Tu sa už ale treba rázne ohradiť! Pred desaťročiami zakladané smrečiny boli výsledkom odborných a praktických skúseností vtedajších lesníkov. Oni to nerobili bezhlavo a bez koncepcie. Vždy keď vyjdem na môj obľúbený Choč, otvoria sa mi priam letecké pohľady na celé horstvo Chočských vrchov. Na juhovýchodných, južných a juhozápadných stranách sú zmiešané lesy s väčšinovým listnatým drevinovým zastúpením, kým na severných svahoch tohto pohoria prevládajú smrekové porasty. (úmyselne nepíšem, že smrekové monokultúry, či dokonca ako si dovolia niektorí pejoratívne nazvať tieto lesy „smrekovými plantážami“. Aj keď v týchto päťdesiat a viacročných porastoch na 70-90 percent prevláda smrek, nie sú to monokultúry, ako sa to niekto snaží podsúvať. Neexistuje snáď porast, kde by okrem smreka ako majoritnej dreviny neboli zastúpené aj jedle, smrekovce, buky, borovice, javory, jasene a iné).

Takéto drevinové rozvrstvenie Chočských vrchov nie je žiadna náhoda a vtedy si človek uvedomí veľkú prezieravosť, odbornosť a koncepčnosť vtedajšieho lesného hospodárstva. Lesníci brali do úvahy aj skutočnosť, že na severných náveterných svahoch je väčšie množstvo zrážok a citeľne nižšia priemerná teplota ako na vzdušnou čiarou len pár sto metrov vzdialených južných svahoch tohto východo-západným smerom orientovaného pohoria. Vedeli tiež, že smrekové porasty majú oproti listnatým nespochybniteľné výhody. Lepšie zachytávajú emisie, lepšie zadržujú vodu, produkujú oveľa viac kyslíka, majú lepšiu mikroklímu. A áno, majú aj lepšie hospodárske uplatnenie. Ale tiež vedeli, že smrekové porasty vyžadujú dôslednú ochranu a hygienu a dôsledne to aj dodržiavali.

Od starých horárov viem, ako jeden suchár na úseku mohol spôsobiť až krátenie mzdy zodpovedného lesníka. Výsledkom tohto manažmentu bolo, že minulé generácie lesníkov nám nechali vitálne, životaschopné, produkčne aj mimoprodukčne funkčné zelené smrekové lesy.  Ba čo viac, oni pri svojej prezieravosti nám odkázali  aj nedotknuté pralesy. A ostali po nich aj stabilné a prosperujúce populácie vlka, medveďa, rysa kamzíka, svišťa aj hlucháňa a tetrova. A to prosím aj popri povolenom regulovanom odstrele  a tiež bez obrovských a veľmi často zbytočných nákladoch na súčasnú štátnu ochranu životného prostredia (len pre ilustráciu výpočet štátnych orgánov ochrany prírody a krajiny: Ministerstvo životného prostredia, Slovenská agentúra životného prostredia, Slovenská inšpekcia životného prostredia, Odbory starostlivosti o životné prostredie na okresných úradoch, Štátna ochrana prírody SR plus z verejných zdrojov hojne financované občianske združenia a mimovládne organizácie).

Nuž uvedomme si zásadný fakt, že to, v akom stave máme tieto porasty dnes nie je chyba predchádzajúcich generácií lesníkov a pri úcte k pracovitosti, vytrvalosti, odbornosti našich otcov, starých a prastarých otcov prestaňme špiniť do vlastného hniezda! Ale čo takto sa zamyslieť nad prístupom našej generácie? Či nie za posledných 20 - 30 rokov sa smrečiny dostali do takéhoto žalostného stavu? Uspokojiť sa s odpoveďou lebo klimatická zmena je alibizmus. Iste táto smrečinám, resp. všeobecne lesom neprospieva, ale za rozklad smrečín je zodpovedná až v druhom rade.

V prvom rade sú to nespracovávaná kalamita (najmä z dôvodu bezzásahových území a podružne aj nedbanlivosťou), ale aj nerealizovanie hygieny a ochrany v hospodárskych lesoch. Už sa nebavíme len o vysokohorských smrekových porastoch, kde sa tlačí bezzásahové hospodárenie. Keď padne kalamita v tesnej blízkosti, priam na frekventovanú cestu (Párnica-Zázrivá) a štátna správa nedá súhlas na spracovanie tejto kalamity s odôvodnením, že nemenované občianske združenie s odstránením kalamity nesúhlasilo, tak to si inak ako sabotovaním smrečín vysvetliť neviem. Ide o cca 150 m3 smrekových vývratov, čo sa niekomu môže zdať bagateľ. Lenže nezužitkované drevo je ten najmenší problém.

Logicky sa okolo tejto nespracovanej vetrovej kalamity  začína vytvárať ohnisko podkôrnikovej kalamity v porastoch, ktoré dovtedy nevykazovali známky poškodenia lykožrútom. Nuž ja sa pýtam, komu resp. čomu sme tým pomohli? Hádam hlucháňovi? Mimoprodukčným funkciám toho lesa? Majiteľom lesa, alebo štátu? Nech si odpovie každý sám. Pre objektivitu treba povedať, že štát tomuto pozemkovému spoločenstvu uhradil škodu za nespracovanú drevnú hmotu. Samozrejme, už nie za následne zničené lesy lykožrútom. Ale pozrime sa na to z druhej strany. Nie je ale obrovským luxusom pre štát, ktorý za 30 rokov nedokázal nielen postaviť, ale ani dokončiť jedinú nemocnicu, ktorý za 30 rokov nie je schopný dokončiť diaľničné prepojenie východu so západom, ktorého podstatná časť obyvateľstva musí vyžiť z 500 eur mesačne, odškodňovať majiteľov za ponechanie nezužitkovanej drevenej hmoty na zemi?

A to nie je jediná škoda. Predsa štát prichádza o dvojnásobok tejto sumy, lebo jednak je to samotná vyplatená náhrada a jednak strata z potenciálneho speňaženia takejto hmoty v prípade jej spracovania (zamestnanosť, odvedené dane z predaja, či z pridanej hodnoty v prípade výrobkov a pod.). O rozširovaní biotických škodcov do zatiaľ nepoškodených lesov ani nehovoriac. Ale nie je to len zákaz spracovávať kalamitu, čo likviduje obhospodarovateľov smrekových porastov. Namiesto trendu za každú cenu smrečiny zachrániť, resp. v čo najdlhšom časovom horizonte odďaľovať ich rozpad ( ako to robia aktuálne napr. Nemci), my robíme pravý opak. Nezmyselnými opatreniami čoraz viac komplikujeme obhospodarovateľom ich úmornú snahu o zachovanie zelených smrečín.

Už toľko kritizovaná novela zákona o lesoch, ktorou  sa ustanovila povinnosť od 1.1. 2020 nahlasovať kalamitu a čakať desať dní kým sa k tomu vyjadria štátni ochranári. Pri každej inej drevine toto zásadný problém nie je, ale pri smreku sa jedná o každý jeden deň, ktorý je dôležitý pre stihnutie rozhrania medzi včasným asanovaním aktívneho chrobačiara, a vyletením celej novej generácie lykožrúta do okolitých porastov. Iný príklad sabotovania úsilia o zastavenie kalamity je minuloročná novela zákona o ochrane prírody a krajiny, kde sa zobrala kompetencia na udeľovanie súhlasu na výrub na nelesnej ploche v extravilánoch obciam a táto prešla na okresné úrady, odbory starostlivosti o životné prostredie. Kým obce poznajúc mieste pomery viac menej vychádzali v tomto smere obhospodarovateľom v ústrety a výruby povoľovali, okresné úrady takmer paušálne súhlasy nevydávajú. V našich podmienkach, kde výmera lesov na nelesných plochách (tzv. biele plochy) je niekde porovnateľná s výmerou susedného lesného pôdneho fondu, je to hotová katastrofa. Bez možnosti asanovať aktívne chrobačiare na susedných nelesných plochách je snaha o zabránenie šírenia lykožrúta na lesnom pôdnom fonde vlastne zbytočná.

Mám pocit, akoby nositelia lesníckych trendov súčasnosti dostatočne nepoznali pomery a problémy, s ktorými sa obhospodarovatelia smrečín boria a namiesto aktívne pomoci a urgencie radikálnych legislatívnych aj logistických zmien na zachránenie týchto porastov, akoby nad nimi zlomili palicu a už len čakali na ich úplný rozklad. Takýto prístup však spôsobí ireverzibilné škody. Tak pre ekosystémy (nerozumiem, ako môže niekto očakávať zachovanie hlucháňa bez smrečín) ako aj tým spôsobenej eliminácii mimoprodukčných funkcií lesov. A v neposlednom rade škody z hospodárskeho hľadiska.

Na záver si dovolím malú analógiu s naším poľnohospodárstvom. V minulosti nám bolo ponúknuté: „Nemusíte gazdovať, produkovať, chovať. My vám dáme dotácie, nebudete orať ani kosiť, stačí keď zmulčujete a budete dodržiavať obmedzujúce produkčné kvóty, ktoré vám určíme“. A výsledok? Nielen, že sme sa stali závislými na potravinách často druhoradej kvality, ale čo je horšie, nechali sme schátrať poľnohospodársku infraštruktúru a popretŕhali sme generačné väzby poľnohospodárov spojených s  poľnoprodukciou. A tá analógia? Aj drevo predsa je a bude strategická surovina. Bojím sa, aby sme nedopadli úplne rovnako podľa stratégie “dáme vám dotácie či náhrady za nehospodárenie, peniaze mať budete a o iné sa nestarajte“. No a z krajiny, ktorá bola vývozcom smrekovej guľatiny sa staneme jej čistý dovozca, samozrejme za patričnú cenu. A aj cena takto zdevastovaného lesného pôdneho fondu bude len zlomok jej pôvodnej hodnoty. Nuž, ak niekto dnes aj z lesníckej komunity sebavedomo tvrdí, že nechajme smrečiny padnúť, mal by si byť vedomý svojej priamej zodpovednosti za prípadný takýto scenár.

Ing. Miloš Murina

(Autor je podpredsedom Pozemkového spoločenstva - Urbár Osádka)

 

Prečítané: 3920
(11 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

TÝŽDŇOVKA: Výskumník, ktorý pôsobil v Tatranskom národnom parku celý pracovný život, hovorí o smutnom osude limby

TÝŽDŇOVKA: Výskumník, ktorý pôsobil v Tatranskom národnom parku celý pracovný život, hovorí…

Aktuálne

Zobrazenie:19893

Tento týždeň som spracoval podklady zo stretnutia s Ing. Jánom Ferenčíkom do rubriky Osobnosti v časopise LES & Letokruhy. Rodák z Kežmarku a od...

TÝŽDŇOVKA: Urbárnici z Vyšnej Boce nepustili do gatí a dnes sú vďaka výsledkom ich práce na plochách po kalamite namiesto vývratov a suchárov vitálne a zmiešané mladé lesné porasty

TÝŽDŇOVKA: Urbárnici z Vyšnej Boce nepustili do gatí a dnes sú vďaka…

Aktuálne

Zobrazenie:12966

S predsedom Spolku bývalých urbárnikov Pozemkové spoločenstvo Vyšná Boca Ing. Pavlom Zacharovským a odborným lesným hospodárom i lesníkom v jednej osobe Ing. Jozefom Gracíkom...

Kde končí drevo zo Slovenska a kto na ňom zarába? V relácii Kontakty Rádia Slovensko odpovedali Peter Zemaník a Peter Gogola

Kde končí drevo zo Slovenska a kto na ňom zarába? V relácii…

Aktuálne

Zobrazenie:11835

Rádio Slovensko sa v publicistickej relácii Kontakty sa zameriava na témy, súvisiace s každodenným životom. Témy sa dotýkajú najmä oblastí...

TÝŽDŇOVKA: Lesníci a poľovníci držia v porastoch urbáru Liptovská Sielnica škody zverou na uzde, spoločne kladú dôraz na ochranu lesa

TÝŽDŇOVKA: Lesníci a poľovníci držia v porastoch urbáru Liptovská Sielnica škody zverou…

Aktuálne

Zobrazenie:8687

Pred niekoľkými dňami som sa stretol so zástupcami Pozemkového spoločenstva urbariátu v Liptovskej Sielnici. Tento týždeň som spracoval zo získaných podkladov...

Slovenská lesnícka komora: Čo sa ešte musí stať, aby bol na Slovensku efektívne riešený problém premnoženia medveďov?!

Slovenská lesnícka komora: Čo sa ešte musí stať, aby bol na Slovensku…

Aktuálne

Zobrazenie:7499

Slovenská lesnícka komora v aktuálnej tlačovej správe konštatuje, že včera v dopoludňajších hodinách vyhasol po útoku medveďa ďalší ľudský život. V katastri obce...

Názor: Nariadenie EUDR sa dotkne všetkých lesníkov, samostatným problémom je duplicita štátnej správy

Názor: Nariadenie EUDR sa dotkne všetkých lesníkov, samostatným problémom je duplicita štátnej…

Aktuálne

Zobrazenie:6072

Čas, kedy začneme na Slovensku reálne uplatňovať Nariadenie EÚ 1115 (Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie 2023/1115 z 31...

Hlavné správy

Zväz spracovateľov dreva SR: Európska rada potvrdila dohodu o predĺžení lehoty na uplatňovanie nariadenia EÚ o odlesňovaní EUDR

Zväz spracovateľov dreva SR: Európska rada potvrdila dohodu o predĺžení lehoty na…

Aktuálne

Zväz spracovateľov dreva Slovenskej republiky (ZSD SR) so zadosťučinením prijal informáciu o tom, že Európska rada včera opätovne potvrdila dohodu o...

Prečítajte si viac
Rastie dopyt po nábytku, dreva na jeho výrobu je nedostatok: Vedci sa zaoberajú využitím alternatívnych materiálov ako je konope, repka alebo ľan

Rastie dopyt po nábytku, dreva na jeho výrobu je nedostatok: Vedci sa…

O čom sa píše

S nárastom populácie na planéte rastie aj dopyt po nábytku, dreva na uspokojenie tohto dopytu ale nie je dostatok. Ako...

Prečítajte si viac
Lesné hospodárstvo v roku 2023: Ťažba dreva medziročne poklesla, lesnatosť je 41 percent, obnova lesa vykonaná na 10 000 hektároch a podiel prirodzenej obnovy na úrovni 37 percent

Lesné hospodárstvo v roku 2023: Ťažba dreva medziročne poklesla, lesnatosť je 41…

O čom sa píše

Výmera lesných pozemkov dosiahla v minulom roku 2,03 milióna hektárov, pričom lesnatosť predstavuje 41,4 % z celkovej výmery Slovenskej republiky...

Prečítajte si viac
Štátnemu podniku Lesy ČR klesol zisk za deväť mesiacov tohto roka o 16 percent: Hlavným dôvodom je nižšie speňaženie dreva

Štátnemu podniku Lesy ČR klesol zisk za deväť mesiacov tohto roka o…

Aktuálne

Štátnemu podniku Lesy Českej republiky (LČR) za tohtoročné prvé tri štvrťroky klesol hrubý zisk medziročne o 16 percent na 3,875...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora