Komentár: Medvede a štatistika. Prečo na Slovensku nepostačuje početnosť a hustota, aké sú bežné inde na svete?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
G. Bombieri a spol. spracovali všeobecne uznávaný elaborát Útoky medveďa hnedého na človeka: celosvetová perspektíva (2000-2015). Súčasťou elaborátu je pripojená tabuľka, v ktorej som aktualizoval údaje za Slovenskú republiku, doplnil posledný stĺpec a následne údaje analyzoval.
Základným predpokladom zvyšovania počtu stretnutí človeka s medveďom je zvyšujúci sa počet medveďov a zvyšujúci sa počet ľudí, ktorí sa pohybujú v priestore a čase pobytu toho druhého. Okrem uvedeného počet stretnutí závisí aj od toho, či majú: 1. dôvod, 2. schopnosť a 3. záujem sa jeden druhému vyhnúť, alebo sa stretnúť.
Úmyselne som použil termín „miesto pobytu“ a nie biotop medveďa, lebo ak je vysoká hustota medveďov a tým nedostatok prirodzenej potravy, tak „prelomením doterajších bariér“ sa medvede začnú vyskytovať aj mimo svoj prirodzený biotop a sú aktívne aj cez deň. Tou pomyselnou bariérou bol strach z pachovej stopy človeka, ktorej sa medvede intenzívne vyhýbali a pri stretnutí s človekom často dochádzalo k defekácii (medveď „pustil do gatí“).
Strach z človeka bol vybudovaný stáročia trvajúcim prenasledovaním a lovom medveďov rôznymi spôsobmi (najmä: kladové tlčky, čeľusťové pasce, odstrel). Problematiku zadefinovanú v tomto odstavci podrobne popísal Dušan Lukášik https://www.podtatransky-kurier.sk/.../zakony-prirody-ako...
Štatistika odvodená z tabuľky (G. Bombieri):
1. Hoci je medveď vo Švédsku lovenou zverou, aj tak “ochranári“ vzhľadom na početnosť 2 900 ks medveďov dávajú túto krajinu za vzor v starostlivosti o tento druh. Areál medveďa vo Švédsku je 361 300 km2, ktorému pri uvedenej početnosti odpovedá hustota jeden medveď na 12 456 hektárov Pre slovenský areál 12 855 km2 švédskej hustote zodpovedá početnosť 103 kusov medveďov!
2. V uvedených 24 subjektoch v tabuľke je priemerná výmera areálu jedného medveďa 5 012 ha. Ak si stanovíme kritérium 5 000 ha ±1000 ha, tak ho spĺňa 8 subjektov a teda jedna tretina. Uvedený priemerný areál 5 012 ha v podmienkach areálu medveďa na Slovensku (12 855 km2) zodpovedá početnosti 256 kusov medveďov!
3. Estónsko so štyrikrát menšou ľudnatosťou a podobnou rozlohou ako Slovensko je príkladom krajiny, kde je biologická rovnováha druhov a teda početnosť producentov (bylinožravcov) a konzumentov (predátorov) vo vyváženom stabilizovanom stave. Estónsko uvádza na 2,6-krát väčšom areáli (34 000 km2) ako Slovensko (12 855 km2) početnosť iba 700 ks medveďov.
Uvedenými parametrami spĺňa kritérium v bode „2“, lebo areál jedného medveďa dosahuje 4 857 ha, čím je mierne nižší (vyššia hustota) ako celosvetový priemer (5 012 ha). Podobne ako vo Švédsku sa aj v Estónsku každoročne za účelom udržania biologickej rovnováhy uplatňuje adaptívny manažment medveďa, t.j. ročná redukcia populácie vo výške prírastku, cca 75 – 90 jedincov.
Populácia medveďa hnedého na svete podľa G. Bombieriho dosahuje asi 200 000 kusov a je stabilizovaná, tak prečo na Slovensku nepostačuje početnosť a hustota, aké sú bežné inde na svete?
Početnosť, aká bola v 70. a 80. rokoch minulého storočia, t.j. 400 - 600 ks medveďov, kedy aj u nás bola biologická rovnováha a napr. sa darilo hlucháňom, lesným mravcom a pod. a kedy medveď nebol „žobrákom a bezdomovcom“, ale hrdým a tajomným obyvateľom našich hôr.
S touto otázkou sa vynárajú ďalšie tri:
1. Prečo Slovensko potrebuje byť svetovým rekordérom v hustote medveďov?
2. Prečo Slovensko musí mať narušenú biologickú rovnováhu druhov?
3. Prečo na Slovensku musia byť ľudia medveďmi ohrozovaní na zdraví a dokonca na životoch?
Odpovede vyjadril odborník, lesník a poľovník Emil Rakyta a ďalší. Odpoveď na vedeckú otázku pána Uhrína: "Čo je bazálnou príčinou útokov medveďa a čo s tým“? vyplýva z uvedených troch bodov štatistiky a znie: Na Slovensku je potrebné medvede zredukovať (napr. odchytom a vývozom – úloha pre „ochranárov“) a adaptívne manažovať v rozsahu početnosti 400 – 600 ks!
Ing. Stanislav Bystriansky
Zdroj: FB stránka Medvede na Slovensku
Titulok a redakčná úprava: Lesmedium.sk