Komentár: Internet znesie všetko. A človek?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Všetko je na webe. Doslova. Ibaže okrem odborných, objektívnych a podložených informácií je zaplavený aj množstvom balastu, táranín, účelovo a emotívne publikovaných informácií, intuitívnych záverov a hodnotení, cielene hrajúcich ľuďom na city, zámerne vyvolávajúcich strach, obavy a zlosť, pretože práve tieto pocity dokážu najviac zaujať, upútať pozornosť a splniť cieľ – dezinformovať, zavádzať a spracovať tak verejnú mienku v prospech určitej záujmovej skupiny ľudí.
Kedysi sa hovorilo, že papier znesie všetko. Časy sa menia, vyvíjajú a v súčasnosti je to práve internet, webové stránky, blogy, sociálne siete a virtuálne diskusie, ktoré sú zahltené všetkým možným. A platí to aj pre človeka. Pretlak informácií, názorov a úsudkov je obrovský. Tým ale, že na internete je naozaj všetko, ľudia nemusia vnímať každý nezmysel, polopravdu a lož ako bernú mincu. Môžu si všetko, čo si prečítajú, čo ich osloví a zaujme, bez veľkej námahy a energie overiť. Stačí iba trochu času, zadanie prezentovanej informácie do niektorého z vyhľadávačov a potom krátke zhodnotenie prečítaného. Teda overenie informácie. Zistenie, či je pravdivá, úplná a objektívna.
Ľudia teda majú dve možnosti. Buď sa nechajú balamutiť a publikované informácie budú prijímať povrchne a bez rozmyslu ako fakt, alebo sa zamyslia a vyhľadajú si k téme informácie z ďalšieho zdroja alebo zdrojov viacerých. Potom veľmi rýchlo pochopia, aké informácie sú im servírované. A podľa toho kým a proti komu, porozumejú aj tomu, kto ich manipuluje a prečo. Dokážu rozlišovať medzi povrchnými a účelovými informáciami na jednej strane a informáciami vierohodnými a dôveryhodnými na strane druhej. Je medzi nimi obrovský rozdiel. Tak ako medzi ľuďmi, ktorí uveria iba tomu, čomu chcú uveriť a ľuďmi, ktorí veria predovšetkým sami sebe.
Všetky tieto súvislosti som si uvedomil po tom, ako sa objavili v masmédiách a na sociálnych sieťach informácie o škodlivosti leteckých postrekov proti mníške veľkohlavej. Bude nimi aplikovaný rovnaký biologický prípravok, aký je používaný bežne v poľnohospodárstve na ochranu plodín konzumovaných ľuďmi pred škodlivým hmyzom.
To isté platí aj o prípravku, ktorý obsahuje chemický postrek, aplikovaný nie zo vzduchu, ale zo zeme na stojace alebo vyťažené drevo, napadnuté lykožrútom, ktorý zabráni vyleteniu ďalšej generácie podkôrneho hmyzu a jej šíreniu do zdravých lesných porastov. Aj o ňom sa dá na internete z legitímnych zdrojov dozvedieť, že je využívaný v poľnohospodárstve na ošetrenie kultúr plodín, ktoré znova konzumuje človek.
Prečo sa kritici použitia týchto prípravkov zameriavajú iba na lesníctvo? Prečo s rovnakou vervou nebojujú proti ich využitiu aj v poľnohospodárstve? Spoliehajú sa na to, že tak ako informačné technológie aj človek znesie všetko? Chcem veriť tomu, že tentokrát sa mýlia.
Jozef Marko