Komentár: Hlucháň hôrny ako marketingový nástroj aj tam, kde nie je…
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Vráťme sa ešte k terénnemu šetreniu, ktoré zorganizovala v polovici októbra Slovenská lesnícka komora na kalamitisku na území Lesnej správy Čierny Váh štátneho podniku LESY SR. Pripomeňme si fakt, že silný nárazový a prepadavý vietor tam vyvrátil v júli tohto roka v hospodárskych lesoch približne 50 000 m3 smrečín. Lesníci zvolali odborníkov, aby zareagovali argumentami na postoj štátnych ochranárov, ktorí nechcú umožniť spracovanie 14 400 m3 kalamitnej hmoty. Reálne tak hrozí jej naletenie podkôrnym hmyzom, ktorý sa následne rozšíri do okolitých zdravých lesných porastov.
Za včasné a dôsledné spracovanie sústredenej vetrovej kalamity sa jednoznačne vyjadrili všetci prítomní odborníci: z Národného lesníckeho centra Zvolen – Lesníckej ochranárskej služby, Lesníckeho výskumného ústavu a Ústavu hospodárskej úpravy lesov, z Katedry integrovanej ochrany lesa a krajiny Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene, zo Štátnych lesov TANAP-u, skúsený emeritný lesník, ktorý popísal dopady nespracovanej kalamity na Fabovej holi, ale aj zástupcovia Hasičského a záchranného zboru SR. Predseda Slovenskej lesníckej komory zdôraznil, že včasným spracovaním ležiacich smrekov zachránia lesníci zelené a živé smrečiny na ploche približne 400 ha, o ktoré kvôli zlému rozhodnutiu Štátnej ochrany prírody SR spoločnosť príde.
Nato Štátna ochrana prírody SR pre masmédiá vyhlásila, že nesúhlasí s ťažbou v lokalite Čierny Váh, pretože by sa tým poškodili vzácne druhy biotopov, domov chránených druhov živočíchov a rastlín.
„Lokalita je považovaná za možný nášľapný kameň pre zachovanie populácie hlucháňa hôrneho. Vykonanie náhodnej ťažby je v rozpore s poslaním národných parkov, ktorých úlohou je zabezpečiť priaznivý stav chránených druhov a biotopov, ktoré sú predmetom ochrany,“ uviesli vo svojom stanpovisku štátni ochranári.
Dodali, že v súčasnosti nastalo štádium, keď sa nehovorí o zachovaní priaznivého stavu, ale o zabezpečení prežitia niektorých chránených druhov, napríklad hlucháňa hôrneho. „Vďaka nezabezpečeniu ochrany biotopov hlucháňa hôrneho v minulosti hrozí Slovenskej republike v súčasnej dobe pokuta od Súdneho dvora EÚ,“ zacitovala vtedy agentúra TASR vyjadrenie Štátnej ochrany prírody SR.
V redakcii portálu Lesmedium.sk máme k dispozícii rozsiahlu dokumentáciu podnetov, oznámení a rozhodnutí o náhodnej ťažbe, teda o spracovaní, či skôr nespracovaní vetrovej kalamity na Čiernom Váhu. Ani v jednom dokumente sa nenachádza čo i len zmienka o výskyte hlucháňa hôrneho v tejto lokalite. Ani v podnetoch zo Správy Národného parku Nízke Tatry, ani v rozhodnutiach Okresného úradu v Liptovskom Mikuláši.
Hlucháň hôrny teda ochranárom opäť raz dobre poslúžil v ich marketingu. Treba si však položiť otázku, komu reálne slúži takýto spôsob propagandy a akú cenu za ňu naša spoločnosť platí. Je najvyšší čas.
Jozef Marko