Komentár: Častejšie kalamity, zmena klímy, karpatská zmes a návrat duba
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Lesníci sa v reálnej praxi už dlhšie usilujú správne zareagovať na častejší výskyt vetrových a podkôrnikových kalamít od začiatku nového milénia a na pokračujúce zmeny klímy. Registrujú zvyšovanie priemernej ročnej teploty. Pozorujú, ako sa skracujú prechodné obdobia medzi letom a zimou, ako rýchlo sa dokáže zmeniť počasie, ako silnejú a častejšie dujú vetry, ako na suchá, horúčavy a nedostatok vlahy reaguje smrek. S 19-percentým zastúpením je po buku stále našou druhou najčastejšie sa vyskytujúcou drevinou.
Lesníkom je jasné, že smreku klesá vitalita a prírastky, mnohokrát stráda, chorľavie a odumiera v nadmorských výškach, horských polohách a na expozíciách svahov, kde sa mu ešte pred niekoľkými rokmi darilo. Lesnícka prevádzka podporená poznatkami lesníckych výskumníkov postupne nahrádza smrekové monokultúry typickou karpatskou zmesou drevín – jedle, buka a smreka.
A nielen to. Pri obnove porastov sa snažia lesníci vo viacerých častiach Slovenska vrátiť dub do našich lesov a vnášať ho do polôh do 800 m n. m. Aj preto, že buk sa postupne ťahá do vyšších nadmorských výšok. Napríklad považskobystrickí štátni lesníci vnášajú dub do lesných porastov počas semenných rokov podsejbou, mestskí lesníci v Revúcej aktuálne dopestovali 70 000 sadeníc duba, ktoré chcú vysadiť do porastov.
Články z lesníckej praxe a lesníckeho výskumu o týchto poznatkoch a aktivitách pripravujeme do prvých vydaní nášho odborného časopisu LES & Letokruhy v novom roku 2021. A budeme radi, keď sa s konkrétnymi skúsenosťami podelia s našimi čitateľmi aj ďalší praktickí lesníci, odborní lesní hospodári, výskumníci a vedci, ktorí sa venujú tejto problematike. Pomôže to lesom aj lesníctvu.
Jozef Marko