Klimatické zmeny sú spoločnou témou
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Vedecký štipendista na veľvyslanectve USA na Slovensku, Dr. Andre Gillespie z Americkej agentúry na ochranu životného prostredia (EPA) počas svojej stáže diskutoval o účinkoch klimatických zmien na lesy s našimi lesníckymi odborníkmi.
Zhodli sa, že klimatické zmeny ovplyvnia slovenské lesy, že im viac budú hroziť suchá, požiare a škodcovia ako lykožrút. Extrémne poveternostné javy – vrátane víchrice bóra, aká zničila veľkú časť lesov vo Vysokých Tatrách v roku 2004 – by sa mohli stať častejšími a intenzívnejšími a podobné zmeny by mohli zredukovať alebo zlikvidovať dôležité druhy slovenských stromov ako smrek, ktoré sú prispôsobené chladnejšej klíme.
Dr. Gillespie vyjadril presvedčenie, že hospodárstvo môže výrazne ekonomicky rásť a pritom prechádzať na čistejšiu energiu a znižovať emisie. Ako príklad uviedol kyslé dažde v Spojených štátoch z 80. rokov. Len čo EPA vysvetlila pravidlá a poskytla ciele, spoločnosti boli schopné splniť nové ciele tri roky pred časovým plánom – a za 25 percent odhadovaných nákladov.
Inovátori, ktorí vymysleli technológie na splnenie cieľov, mali významné zisky a vytvorili ešte viac pracovných miest.
Podľa veľvyslanca USA na Slovensku Theodora Sedgwicka by aj naša krajina mohlo rovnako profitovať. V podnikateľskom prostredí, ktoré podporuje inovácie, by mohli slovenské firmy robiť vývoj najnovších čistých technológií, a pritom vytvárať nové pracovné miesta. Pre Slovensko a jeho susedov z Visegrádskej štvorky má zmysel spolupracovať pri zvládaní tak príčin, ako aj následkov klimatických zmien, keďže hrozby aj pozitíva prekračujú štátne hranice.
"Môžete sa pýtať, čo môžeme my ako jednotlivci urobiť v otázke klimatických zmien. Môžeme lepšie chápať súvislosti medzi spotrebou energií, klímou a lesmi. Môžeme lepšie zvládať svoju osobnú spotrebu energie a pracovať na nahradení fosílnych palív zelenšími zdrojmi energie. Môžeme robiť aj jednoduché kroky ako sadenie stromov, lebo parky a lesy pomáhajú kompenzovať klimatické zmeny tým, že čistia vzduch a absorbujú uhlík. Inými slovami, všetci môžeme pracovať na riešení tohto problému. Nebude to ľahké ani rýchle, ale teraz je ten správny okamih konať. Dlhujeme to sami sebe a budúcim generáciám," uviedol veľvyslanec.
Zdroj: red, sme.sk