Keď nie sú vytýčené hranice
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Evidencia vlastníctva pôdy na katastroch nie je totožná so stavom v prírode, pretože hranice parciel, ktoré sú vedené buď už na listoch vlastníctva, alebo ešte na starých pozemnoknižných vložkách, nie sú reálne v teréne vytýčené. Píše sa v Pravde z 15. augusta 2012.
„Tieto parcely takto v podstate reálne ani neexistujú,“ vraví prezident Notárskej komory Karol Kovács. Ide o lány polí a pozemky, ktoré sú v katastroch vedené na registroch E. Považuje za otázne, či sa má zákaz drobenia v rámci dedenia, ale aj uzatvárania zmlúv vzahova aj na tieto pozemky. „Ich hranice v prírode vytýčené nie sú a pritom sám katastrálny zákon obsahuje ustanovenie, že údaje o výmere týchto parciel nie sú záväzným údajom katastra. Takto sa vychádza z nezáväzných a nehodnoverných údajov,“ vraví K. Kovács.
Úlohou notárov je, aby sa vlastníctvo k týmto nehnuteľnostiam previedlo na existujúce známe osoby. „Ak máme právne upravi vlastnícke vzahy a tie siahajú ďaleko do minulosti, zistíme, že právnych nástupcov po pôvodnom vlastníkovi je niekedy až niekoľko desiatok. Mali by sme absolvova niekoľko dedičských konaní. Všetkých účastníkov nie je možné predvola ani technicky, niektorí o usporiadanie vlastníctva nemajú ani záujem,“ vraví K. Kovács.
Tí, ktorí ešte žijú, ale ich pobyt nie je známy, môžu svoje údaje doplni v katastri nehnuteľností a doloži hodnovernými listinami nadobudnutie vlastníctva. V praxi sa však stáva, že niekto má aj listinu dosvedčujúcu, že niekedy v minulosti sa stal vlastníkom pôdy, ale tá neobsahuje jednoznačne také údaje, ktoré by svedčili v jeho prospech. Takúto listinu by správa katastra nemala podľa notárov prija a na jej základe zapísa vlastníctvo k pozemku do katastra. V takých prípadoch by bolo riešením vydanie notárskeho osvedčenia.
„Pokiaľ ide o osvedčenia o vydržaní, nutné je dodrža zákonom predpísaný postup, ktorý je upravený v Notárskom poriadku. Zákon predpisuje pre žiadateľa doloži vyhlásenie dotknutých vlastníkov alebo ich právnych nástupcov. Bez toho sa osvedčenie vyda nemá,“ vraví K. Kovács. „Potrebné je tiež vyjadrenie obce, v katastrálnom území ktorej sa dotknutá nehnuteľnos nachádza. Bez neho sa osvedčenie vyda nedá. Doloži treba aj vyjadrenie Slovenského pozemkového fondu alebo Lesov SR, teda právnickej osoby, ktorá spravuje majetok nezistených vlastníkov, to už povinné nie je, len v prípadoch, ak ide o nehnuteľnosti takýchto vlastníkov.“ Ak notár pochybí, nastupujú kontrolné mechanizmy, napríklad aj disciplinárne konanie.
Podľa dostupných údajov bolo vydržaním usporiadaných vyše 100–tisíc právnych vzahov. Viac v Pravde.
(Zdroj: Pravda, 15.8.2012)